Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 26 maja 2020r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2012-03-17 • Dzień Jedności Kaszubów 2012

          Każdego roku, Kaszubi obchodzą Dzień Jedności Kaszubów – na pamiątkę ich pierwszej wzmianki w bulli Papieża Grzegorza IX z roku 1238.
         W tym roku święto Kaszubów odbędzie się w Brusach, w niedzielę, 18 marca. Rozpocznie się o godz. 11.00 mszą św. w kościele parafialnym p.w. Wszystkich Świętych. Następnie ulicami Brus przejdziemy pod pomnik Jana Karnowskiego, gdzie w hołdzie wielkiemu regionaliście złożymy kwiaty.
         Druga część uroczystości rozpocznie się o godz.12.30 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Brusach. Po inauguracji – odśpiewaniu Hymnu w wykonaniu zespołu chórów męskich, akordeoniści zmierzą się w pierwszej wspólnej próbie bicia rekordu.
         Tradycyjnym elementem Dnia Jedności Kaszubów będzie turniej gry w kaszubską „Baśkę”.
         O godz. 13.00, część artystyczną rozpocznie występ KZF „Krëbane”. Na scenie zaprezentują się także „Wãdzëbôczi”, zespół akordeonowy „Akord”, KZF Paneszka, „Karno Zaraz Wracam”. Na godz. 15.30 zaplanowano pokaz mody kaszubskiej, po którym zaprezentuje się zespół muzyczny „Bliza”. Po nim zaśpiewa Izabela Wiśniewska (sopran).
 Finałowa próba ustanowienia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie pod kierownictwem Pawła Nowaka, zaplanowana jest na godz. 17.00.
          Dzień Jedności Kaszubów będzie jednocześnie okazją do zaprezentowania kiermaszu twórców ludowych, a także pozwoli na zapoznanie z dwiema ekspozycjami – o Annie Łajming i Janie Karnowskim. Tego dnia zobaczymy wystawę akordeonów Pawła Nowaka. Goście dorocznego święta skorzystają z darmowych usług firm kosmetycznych, wykonujących makijaż w kaszubskich barwach. Wielbiciele regionalnego ubioru również znajdą coś dla siebie podczas pokazu mody kaszubskiej, natomiast smakosze lokalnych potraw będą mieli okazję do skosztowania kaszubskiego jadła. Nie zabraknie również konkursów z okolicznościowymi czarno - żółtymi nagrodami. 
           Organizatorami tegorocznego Dnia Jedności Kaszubów są:  Gmina Brusy, Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie Oddział w Brusach, Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego, zaś współorganizatorami są: Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego, Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące w Brusach, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brusach oraz Gimnazjum w Brusach.
             Patronat honorowy nad uroczystością objęli: Wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wojewoda Pomorski Ryszard Stachurski, natomiast patronat medialny: TVP Gdańsk, Radio Kaszëbë, Dziennik Bałtycki i portal internetowy naszemiasto.pl. Zapraszamy wszystkich akordeonistów do udziału w Dniu Jedności Kaszubów – w celu zgłoszenia,  prosimy o wcześniejszy kontakt z Panem Mirosławem Stoltmann z Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach – pod numerem tel. 52 396 93 31 lub tel. kom.505 734 325.
 
            Jednoczmy się w Brusach. Serdecznie zapraszam wszystkich Kaszubów i sympatyków kultury kaszubskiej do Brus. Zapewniam, że zabawa podczas Dnia Jedności Kaszubów dorówna atmosferze IX Zjazdu Kaszubów, który odbył się w Brusach 28 lipca 2007 roku – zachęca Burmistrz Brus Witold Ossowski.

W załączniku zamieszczamy regulamin gry w kaszubską „Baśkę” oraz nuty.

 

 

 


Pliki do ściągnięcia:
nuty Kòséder (1,488 kB)
nuty Marëszka, (1,144 kB)
regulamin gry "Baśka" (33 kB)cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!