Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 14 grudnia 2019r.
News Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2019-03-25 • Dzień Jedności Kaszubów w Żukowie

Kaszubi ze wszystkich zakątków Pomorza integrowali się i świętowali wspólnie Dzień Jedności Kaszubów. Wydarzenie odbyło się w minioną sobotę, 23 marca. Tym razem gospodarzem uroczystości było Żukowo. 

Rozpoczęto mszą świętą w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, której przewodniczył ks. biskup Zbigniew Zieliński. Po mszy barwny korowód uczestników wydarzenia, w tym delegacje z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele poszczególnych oddziałów Zrzeszania Kaszubsko-Pomorskiego, a także motocykliści, dotarli do Szkoły Podstawowej nr 2 w Żukowie. Jak co roku, uroczystość obfitowała w różnorodne atrakcje. Były występy kaszubskie występy artystów regionalnych, liczne stoiska rękodzielników, wystawy i sztandarowy turniej gry w baśkę kaszubską. Próbowano również pobić rekord w jednoczesnej grze na akordeonie przez jak największą liczbę akordeonistów. Niestety rekordu pobić się nie udało, bowiem w sobotę w Żukowie zgromadziło się 327 akordeonistów. 

Bruszanie także uczestniczyli w sobotnich kaszubskich uroczystościach. Obecni byli nie tylko lokalni akordeoniści, ale też m.in. delegacja Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach.

 

Inf. Gmina Brusy. Fot. Radio Glos. 
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!