Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 20 lutego 2020r.
Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2019-07-25 • Fundacja im. Józefa i Jadwigi Chełmowskich

Skansen Artysty Józefa Chełmowskiego w Brusach-Jagliach to perełka świata sztuki ludowej całego regionu Kaszub i Pomorza. Po śmierci Artysty i jego małżonki miejscem zajmuje się najbliższa rodzina, dzieci i wnuczęta. Z ich inicjatywy powstała Fundacja im. Józefa i Jadwigi Chełmowskich, której uroczyste otwarcie miało miejsce w minioną sobotę, 20 lipca.

Cytując: „… zachowanie, utrzymanie oraz promocja i rozwój turystyczny skansenu, jak i ochrona spuścizny życia twórczego artysty Józefa Chełmowskiego” to najważniejsze cele założonej fundacji. Jej otwarcie zorganizowane zostało oczywiście w niezwykłym skansenie Chełmowskich w Brusach-Jagliach. To magiczne miejsce i szczególne wydarzenie przyciągnęło wielu gości. Nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, na czele z burmistrzem Witoldem Ossowskim, przyjaciół Artysty i jego rodziny, lokalnych twórców ludowych, regionalistów, a także miłośników twórczości rzeźbiarza.

Zarząd fundacji tworzą wnuczęta Józefa i Jadwigi Chełmowskich: Magdalena Wirkus (prezes), Julita Królikowska, Aneta Matyszewska, Paweł Rudnik oraz Jonasz Rudnik.

Wyjątkową atmosferę sobotniej uroczystości podkreślił występ zaprzyjaźnionego Teatru Obrzędu Ludowego „Zaboracy” z Czyczków.

 

Warto zajrzeć:

fundacja.jozefchelmowski.pl

www.facebook.com/jozefchelmowski

 

Serdecznie zachęcamy do wspierania fundacji!

 
 

 

Inf. i fot. UM Brusy.

 
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!