Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 20 lutego 2020r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2019-07-25 • Czas wspomnień z kolonii „Wyjazd po radość”

W dniach od 13 lipca do 20 lipca 2019 r. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Pelplińskiej Oddział Brusy już 23 raz było organizatorem kolonii letnich pt: „Wyjazd po radość”. Uczestnicy kolonii gościli w Ośrodku Wypoczynkowym Hotel „EwKa” w Myczkowie koło Polańczyka.

W bieżącym roku w koloniach uczestniczyło 60 osób. Były to dzieci i młodzież z terenu Gminy Brusy. Jednym z Efektów udziału dzieci biorących udział w kolonii była integracja z rówieśnikami. Podejmowanie wspólnych działań miało doskonały wpływ na rozwój psychofizyczny tych osób. Przeprowadzono cykl  zajęć zgodnie z programem profilaktycznym. Po odbytych zajęciach uczestnicy ocenili siebie pozytywnie, postrzegając siebie jako ludzi wartościowych i wymieniając pozytywne cechy swojej osobowości. Potrafili zaakceptować siebie i współpracować w grupie. Uwierzyli, że są ważni dla innych. Aktywnie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pedagoga i wychowawcę w programie Unplugged. W przeprowadzonych zajęciach przedstawiono dzieciom zagadnienia promocji zdrowia, stosowania używek oraz  nauczyły  się samooceny, podniesienia poziomu świadomości społecznej w związku z problematyką  alkoholową  oraz innymi używkami.

Uczestnicy poznali  prawidłowe nawyki oraz metody asertywnego postępowania. Wzmocniły poczucie własnej wartości, przełamały barierę w kontaktach z innymi. W czasie kolonii dzieci wzięły udział w szeregu działaniach zmierzających do poszerzenia wiedzy na temat walorów przyrodniczych, historycznych, turystycznych i kulturowych. Zwiedzili Bieszczady. Koloniści zobaczyli Jezioro Solińskie, - Zaporę  nazywaną bieszczadzkim morzem, to w rzeczywistości zbiornik retencyjny. Nie tylko chroni okolicę przed powodzią. Woda zasila także hydroelektrownię, którą zobaczyli chodząc  po koronie tamy wraz z przewodnikiem. Następnie pani przewodnik poprowadziła grupę do jednej z największych atrakcji turystycznych nad Zalewem Solińskim, jest to godzinny rejs statkiem spacerowym po Zaporze Solińskiej. Dla podopiecznych to wielka frajda. Trudno sobie wyobrazić wycieczkę w Bieszczady bez poznania walorów krajobrazowych "Bieszczadzkiego Morza". Spośród wielu firm specjalizujących się w tego typu inicjatywach na uwagę zasługuje statek "Tramp" Rejs Stateczkiem Tramp oraz przewodnika sponsorowała Fundacja „Energa” z Gdańska. Dziękujemy

W następnym dniu wraz z przewodnikiem udaliśmy się do Ogrodu Biblijnego w Myczkowcach, który powstał na przełomie 2009 i 2010 roku. Został oddany 17 maja 2010 r. celem upamiętnienia 90 rocznicy urodzin Jana Pawła II. Urządzony w formie parku linearnego zajmuje powierzchnie 80 arów.

Następnie udaliśmy się do Ośrodka Caritas w Myczkowcach aby zobaczyć Miniatury Cerkwi. 16 października 2007 zostało otwarte Centrum Kultury Ekumenicznej. Centrum powstało z inicjatywy księdza Bogdana Janika, dyrektora ośrodka w Myczkowcach i zostało zadedykowane Janowi Pawłowi II - wielkiemu orędownikowi ekumenizmu. Na blisko hektarowej powierzchni zgromadzono tu ponad 140 makiet cerkwi oraz kościołów. Odwzorowane obiekty pokazują, jak bardzo różnorodna jest architektura sakralna, z jaką można zetknąć się na pograniczu polsko-słowacko- ukraińskim. Przejechaliśmy dużą pętlą Bieszczadzką gdzie przewodnik zapoznawał nas z historią Bieszczad. Zatrzymaliśmy się w Zagórzu w połowie drogi łączącej Sanktuarium Matki Nowego Życia z ruinami Klasztoru Karmelitów Bosych na górze Marymont. Jest to unikatowe przedsięwzięcie odzwierciedlające różne trendy artystyczne, obecne w regionie południowowschodniej Polski. Na Górę do ruin Klasztoru prowadzi droga przy której zbudowano stacje Drogi Krzyżowej Nowego Życia.  Spotykamy tu rzeźby wykonane z lipowych pni, płaskorzeźby, metaloplastykę i instalacje przestrzenne, gdzie wykorzystano i połączono ze sobą różne materiały. Zagórskim akcentem na tej drodze jest stacja kolejarzy, gdzie wykorzystano kozioł kolejowy z elementami sprzed I Wojny Światowej. Stacje zostały umieszczone na rudawych głazach pozyskanych z kamieniołomu w Rabem k. Baligrodu.

Droga krzyżowa którą przeszliśmy przyciąga nie tylko swoją oryginalnością i malowniczym położeniem, ale przede wszystkim możliwością duchowego przeżycia męki i śmierci Syna Bożego. Na końcu drogi są Ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych

 Ruiny klasztoru w Zagórzu położone są na niewielkim wzgórzu (40 m n.m.p.). Otoczone z trzech stron rzeką Osławą stanowią granicę między Beskidem Niskim a Bieszczadami Zachodnimi i właśnie z tego też powodu miasto Zagórz, podobnie jak Góra Sobień bywa nazywany „Bramą Bieszczadów”. Dawniej na całym terenie znajdował się kościół, klasztor, dwie baszty, a także budynki gospodarcze, niewielki park, a nawet ogrody warzywne. Kościół stanowi centralny punkt wzgórza. Idealna do obserwowania okolicy jest wieża widokowa, z której można podziwiać malownicze dorzecze rzeki Osławy oraz Góry Słonne. Część dzieci wyszła do schroniska na polanę pod Małą Rafkę , a Następnym wyczynem naszych podopiecznych  to wejście na Połoninę Wetlińską  do Chatki Puchatka to najsłynniejsze i najwyżej położone schronisko w Bieszczadach, na wysokości 1228 m n.p.m.

Klimat i walory krajobrazowe sprawiają, że każda pora roku ma tu swój urok. Wiosną i latem przyciąga turystów spragnionych pieszych wędrówek,

Ponadto dzieci i młodzież brały udział w różnych kolonijnych grach i zabawach Ponadto organizowano dla podopiecznych rozgrywki sportowe, imprezy ogólno kolonijne. Organizatorzy zadbali o to, aby podczas zajęć grupowych dzieci mogły w jak najciekawszej formie rozwijać swoje uzdolnienia i zainteresowania Podczas zajęć dzieci i młodzież wyrabiały w sobie nawyki kultury i higieny osobistej oraz  dbania o porządek w swoich pokojach. Koloniści wraz z opiekunami podczas trwania wypoczynku wybrali się na wycieczki po szlakach górskich i wyjazd na basen. 

Na drogę powrotną do domów rodzinnych w Gminie Brusy otrzymali od organizatora wypoczynku po słodkim upominku.

Przedstawiciel organizatora kolonii –Koordynator tego wypoczynku Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Pelplińskiej Oddział Brusy Ewa Czapiewska składa podziękowanie za finansowe wsparcie oraz pomoc w organizacji wypoczynku następującym instytucjom i osobom prywatnym

 

- Gminie Brusy

- Kuratorium Oświaty w Gdańsk

- Firmie  Zenon w Brusach

- Fundacji Energa Gdańsk

- darczyńcom:

 - -  mieszkańcom parafii Kosobudy wraz z Księdzem Mirosławem Romanowskim

 - -  Posłowi na Sejm Panu Aleksandrowi Mrówczyńskiemu

 - -  p. Beacie Zblewskiej Transport Ciężarowy Czapiewice

 - -  p. Stefanowi Skwierawskiemu Zakład Produkcji Spożywczej

 - -  p. Józefowi Szymańskiemu Hurtownia Ariel

 - -  p. Stanisławowi Teca Tokarstwo Czyczkowy

 - -  p. Zbigniewowi Felskiemu Kowalstwo Artystyczne

 - -  p. Burmistrzowi i Radnym Rady Gminy Brusy

 - -  p. Krzysztofowi Stanisławskiemu –  Firma Żwirek

 - -  p Tadeuszowi Cysewskiemu Kowalstwo

 - -  p.p Jan Hoppe i Grażyna Gostomska Husgvarna

 - -  p.Robertowi Skórczewskiemu  Fungopol

 - -  Masarni Gierszewscy

 - - Przychodni Rodzinnej Thielemann

Podziękowanie składam wolontariuszom za bezinteresowną pracę na rzecz drugiego człowieka – /naszej młodzieży i dzieci, którzy powrócili radosne do swoich domów /:

 - - Koordynatorowi Kolonii p. Ewie Czapiewskiej

 - - Kierownikowi Kolonii p. Jędrzejowi Czarnowskiemu

- wychowawcom kolonii: Teresie Laska, Małgorzacie Kołodziej i Krzysztofowi Kołodziej

- członkom Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Stefanii Lamczyk i Irenie Czapiewskiej oraz skarbnikowi Janinie Dorau.

Panom Kierowcom dziękujemy za wyrozumiałość i dobre serce.

Wdzięczni rodzice składają podziękowania za zorganizowanie powyższych kolonii.
 

 

Inf. i fot. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. 
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!