Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 20 lutego 2020r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2019-08-07 • Pieczenie Chleba w Widnie

Wzorem lat ubiegłych w pierwszą sobotę sierpnia w Widnie zagościli piekarze.  W godzinach popołudniowych odbył się festyn, podczas którego mieszkańcy oraz turyści mieli okazję przyjrzeć się, jak się wypieka chleb w specjalnie do tego przystosowanym piecu, a także wziąć udział w licznych zabawach i konkurencjach tematycznych. Nowością był konkurs „Na najsmaczniejszy swojski chleb” oraz warsztaty pieczenia chleba. Obie dyscypliny cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Festyn rozpoczął się o godzinie 15.00. Już wtedy w piecu chlebowym wypiekały się bochenki  swojskiego pieczywa przygotowane przez mistrzynię w tej dziedzinie - panią Agnieszkę Werra, które miały być przeznaczone na nagrody w zaplanowanych konkurencjach.  Jednocześnie pod namiotami rozpoczynały się warsztaty wyrabiania i pieczenia chleba prowadzone przez piekarza z Krakowa - Artura Sarneka.

Plac wypełniał się gośćmi, dla których przygotowano punkt gastronomiczny. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci – były dmuchane zamki , cukierki i balony.

W tradycję festynu wpisały się konkurencje związane z tematyką wypiekania chleba, których pomysłodawcą jest Krzysztof Gradowski z Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach. I tak: „Trafiony piekarz” był adresowany do pań i polegał na trafieniu woreczkiem wypełnionym mąką  z odległości kilku metrów w metalowego „piekarza”. Kolejną zabawą był konkurs „Zapieckowa moja-twoja” polegający na przecinaniu przez dwie osoby w jak najkrótszym czasie ręczną piłą sporego drewnianego bala.  Ostatnią konkurencją był rodzinny „Mąkowy slalom” , w którym uczestnicy musieli wykazać się zręcznością i refleksem. 

Hitem festynu okazał się konkurs „Na najsmaczniejszy swojski chleb”,  w którym udział wzięło 6 uczestników. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęła Fundacja „Ocalić od zapomnienia” z Lipusza, która przygotowała „chleb żytnio-razowy na bulwach”.  Drugie miejsce jury przyznało pani Romie za „chleb litewski”, a trzecie pani Karoli za „chleb gryczany”.  Ponadto w konkursie wzięły udział również panie z KGW w Przymuszewie, KGW w Małym Gliśnie i pani Gabriela z Brus.

Zwycięzcy wszystkich konkurencji oraz konkursu „Na najsmaczniejszy  swojski chleb”, wszystkich  otrzymali nagrody rzeczowe oraz chleb wypieczony w miejscowym piecu. Taką nagrodą wyróżnioną również troje najstarszych uczestników imprezy.

Warsztaty pieczenia chleba  trwały do samego końca i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wzięło  w nich udział aż 60 osób, a chętnych było jeszcze więcej.

Festyn zakończył się około godziny 20.00. Mimo przelotnego deszczu imprezę należy zaliczyć do udanych! Zapraszamy za rok!

FOTOGALERIA
 

 

 

 

Inf. i fot. Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach.
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!