Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 6 lipca 2020r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2019-09-04 • Zaborskie Dożynki Gminne już w tę niedzielę!

Burmistrz Brus Witold Ossowski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Brusach Zbigniew Łącki serdecznie zapraszają na Zaborskie Dożynki Gminne, które odbędą się 8 września 2019 roku w Brusach.

Zaborskie Dożynki Gminne organizowane są w ramach projektu "Wieś Kaszubska w drodze do niepodległości", dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w Programie Wieloletnim "Niepodległa".

Uroczystość rozpocznie msza św. w kościele parafialnym w Brusach o godz. 11.00. Następnie odbędzie się przemarsz niepodległościowy na plac dożynkowy przy zespole szkół i dalsza część wydarzenia. Obchody uroczystości na placu rozpocznie ceremoniał dożynkowy, w tym wspólny śpiew hymnu państwowego i dzielenie się chlebem. Następnie odbędzie się część artystyczna. Na scenie wystąpi m.in. Kabaret Wiejski EWG - Eksportowy Wytwór Gminny oraz grupy Zespołu Pieśni i Tańca Krebane, Teatr Obrzędu Ludowego "Zaboracy" i zespół "Alibi". Występom scenicznym towarzyszyć będzie szereg  atrakcji na placu dożynkowym: konkurs na stoisko i wieniec dożynkowy, turniej sołectw, wystawa - postęp technologicznyc na kaszubskiej wsi, warsztaty plecionkarstwa, obóz historyczny Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego Cis w Męcikale oraz stoisko animacyjne dla dzieci i młodzieży. Podczas imprezy ogłoszone zostaną również wyniki gminnego etapu  konkursu "Piękna Wieś Pomorska 2019" i "Piękna posesja nierolnicza na terenie miasta i gminy Brusy". Atrakcjom na placu dożynkowym towarzyszyć będzie Sołecki Turniej Strzelecki z broni pneumatycznej na strzelnicy przy zespole szkół w Brusach.

Zaborskie Dożynki Gminne nie mogłyby się odbyć bez starostów. Tegoroczną starościną wybrana została Lucyna Warnke z Zalesia. Starostą został Józef Kulesza.

 

Starościna Lucyna Warnke z Zalesia

Pani Lucyna Warnke z Zalesia gospodarstwo rolne prowadzi z mężem Wojciechem oraz trojgiem dzieci: Kamilą, Szymonem i Michałem. Pracą na gospodarstwie zajmuje się od 1994 roku. Obecnie gospodarstwo Państwa Warnke obejmuje, łącznie z dzierżawami, około 30 hektarów i specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego. Aktualnie stado liczy około 40 sztuk, w tym 25 krów mlecznych. Pozostałe to cielaki i jałówki służące odbudowie stada. W gospodarstwie produkuje się rocznie 240 tys. litrów mleka rocznie. Średnia wydajność to około 9.600 litrów rocznie od krowy. Na gruntach ornych uprawiane są zboża oraz kukurydza. Całość produkcji roślinnej służy do zabezpieczenia pasz dla hodowanych zwierząt.

Państwo Warnke współpracują od lat z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, z Pomorską Izbą Rolniczą a także Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Starosta Józef Kulesza

Pan Józef Kulesza z Czarniża gospodarstwo rolne prowadzi z żoną Mariolą oraz trojgiem dzieci: Patrykiem, Arturem i Pauliną. Pan Józef w 1995 roku przejął gospodarstwo po rodzicach. Obecnie gospodarstwo Państwa Kuleszów obejmuje, łącznie z dzierżawami, około 80 hektarów i specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego. Aktualnie stado liczy około 170 szt. w tym około 100 szt. krów mlecznych. Pozostałe to cielaki i jałówki służące odbudowie stada. Średnia wydajność to około 9 tys. litrów rocznie od krowy. Na gruntach ornych uprawiane są głównie żyto i kukurydza. Całość produkcji roślinnej służy do zabezpieczenia pasz dla hodowanych zwierząt.

Pan Józef systematycznie rozwija swoje gospodarstwo dostosowując je do wymogów Unii Europejskiej. Korzystając z funduszy pomocowych modernizuje i uzupełnia park maszynowy. Inwestycje realizuje zarówno ze środków własnych, jak i funduszy unijnych. Najnowszym przedsięwzięciem jest wybudowana w 2017 roku nowoczesna obora wraz z halą udojową mogąca pomieścić 130 krów.

Państwo Kulesza współpracują od lat z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, z Pomorską Izbą Rolniczą a także Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka. W maju 2019 roku Pan Józef otrzymał nagrodę za dynamikę wzrostu mleka od Spółdzielni Mleczarni Spomlek.

 

 

Inf. UM Brusy.

Graf. UM Brusy, CKiB Brusy. 

Pliki do ściągnięcia:
regulamin_wieniec (145 kB)
regulamin_stoisko (143 kB)
klauzula informacyjna (199 kB)cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!