Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 9 sierpnia 2020r.
Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2019-09-10 • Zaborskie Dożynki Gminne - Brusy 2019 - aktualizacja

Efektowne wieńce, regionalne wyroby i liczne wystawy to obraz Zaborskich Dożynek Gminnych, które odbyły się 8 września br. w Brusach. Uroczystość ta od lat jest formą dziękczynienia za plony oraz czasem wspólnej zabawy mieszkańców gminy Brusy.

Dożynki to przede wszystkim święto rolników, którzy dziękują za zebrane plony. Co roku podczas uroczystości, w sposób szczególny, rolnicy z całej gminy są reprezentowani przez starostów. To właśnie oni poprosili ks. proboszcza Jana Flaczyńskiego o odprawienie mszy św. dziękczynnej, która rozpoczęła dożynkowe świętowanie w Brusach. Starostami tegorocznych Zaborskich Dożynek Gminnych byli Lucyna Warnke z Zalesia i Józef Kulesza z Czarniża. Podczas Eucharystii poświęcone zostały chleb i  przyniesione przez delegacje sołeckie korony i figury żniwne. Mszę św. ksiądz proboszcz odprawił wraz z ks. kanonikiem Tadeuszem Rybińskim i księżmi wikariuszami: ks. Tomaszem Szmaglikiem i ks. Andrzejem Węsierskim oraz goszczącymi w Parafii Wszystkich Świętych kapłanami: ks. Maciejem Kobusem oraz ks. Markiem. W imieniu organizatorów za sprawowaną mszę św. podziękował burmistrz Brus Witold Ossowski oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Brusach Zbigniew Łącki.

Po mszy, orkiestra dęta poprowadziła korowód dożynkowy, w którym uczestniczyły: poczty sztandarowe, starostowie dożynek, delegacje rolników z wieńcami, rolnicy, gospodarze uroczystości oraz zaproszeni goście. W korowodzie nie zabrakło przepięknie udekorowanych bryczek oraz maszyn rolniczych.

Drugą część żniwnego święta otworzyło odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” oraz salut armatni przygotowany przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Brus. Zgromadzonych na placu dożynkowym gości i mieszkańców powitał burmistrz Witold Ossowski. Słowa do rolników skierowali również posłowie Aleksander Mikołaj Mrówczyński i Stanisław Lamczyk oraz senator Waldemar Bonkowski. W uroczystościach wzięli też udział wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki z małżonką oraz dyrektor PODR w Lubaniu Andrzej Dolny. Jedną ze szczególnych chwil dożynek był moment dzielenia się chlebem. Starostowie na ręce burmistrza wręczyli chleb wypieczony z tegorocznego zboża, którym symbolicznie podzielili się z wszystkimi zebranymi na placu dożynkowym.

Zaborskie Dożynki Gminne w dekoracjach i przygotowanych atrakcjach nawiązywały do polskich symboli narodowych. Impreza była bowiem dofinansowana z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w Programie Wieloletnim "Niepodległa", w ramach projektu "Wieś Kaszubska w drodze do niepodległości". Część artystyczną rozpoczął wspólny taniec poloneza, poprowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca Krëbane. Grupa na scenie dożynkowej wystąpiła także indywidualnie, prezentując pieśni i tańce kaszubskie oraz rzeszowskie. Ponadto publiczność bawił Kabaret Wiejski Eksportowy Wytwór Gminny z Doruchowa i Teatr Obrzędu Ludowego Zaboracy. Na placu dożynkowym organizatorzy przygotowali szereg dodatkowych atrakcji. Zapraszano do odwiedzania wystawy przedstawiającej postęp technologiczny na kaszubskiej wsi, odbyły się także warsztaty plecionkarstwa, pokaz dawnego młócenia zboża w wykonaniu mieszkańców Lubni, było stoisko animacyjne dla dzieci i młodzieży i obóz historyczny Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego Cis w Męcikale. Wśród atrakcji znalazło się też coś dla amatorów strzelectwa. W strzelnicy przy zespole szkół w Brusach odbył się Sołecki Turniej Strzelecki z broni pneumatycznej. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się sołeckie stoiska, które kusiły uczestników znakomitymi przetworami, potrawami i wypiekami, których autorkami były w dużej mierze członkinie kół gospodyń wiejskich. Dużą atrakcję dla oka stanowiły, wyplecione przez mieszkańców poszczególnych sołectw, wieńce dożynkowe. W tym roku można było obejrzeć aż 17 różnych wieńców. Na zakończenie dożynek wystąpił zespół Alibi.

Należy dodać, że podczas Zaborskich Dożynek Gminnych rozstrzygnięto szereg różnych konkursów.

W etapie gminnym konkursu "Piękna Wieś Pomorska 2019" i "Piękna posesja nierolnicza na terenie miasta i gminy Brusy" zwyciężyli:

WIEŚ:

I miejsce – Czyczkowy. Wieś Czyczkowy zajęła również III miejsce w etapie powiatowym konkursu.

ZAGRODA ROLNICZA:

I miejsce – Sylwia i Zbigniew Szczepańscy z Żabna. Państwo Szczepańscy zajęli również pierwsze miejsce w etapie powiatowym awansując tym samym do etapu wojewódzkiego.

II miejsce – Beata Borzyszkowska z Lendów

III miejsce – Michał Szyngwelski z Czapiewic

Wyróżnienie – Sławomir Miszewki z Małych Chełmów

POSESJA NIEROLNICZA:

I miejsce – Ewa Szopińska z Kosobud Wybudowania

II miejsce – Wiesława i Krzysztof Stencel z Brus

                - Maria i Jan Ossowscy z Żabna

III miejsce – Ewa i Błażej Kosiedowscy z Leśna

Wyróżnienie – Mirosława Jankowska z Czapiewic

 

Sołecki Turniej Strzelecki z broni pneumatycznej nagrodzeni zostali:

KATEGORIA – KOBIETY:

I miejsce – Martyna Bucław

II miejsce – Estera Kacalak

KATEGORIA – MĘŻCZYŹNI:

I miejsce – Rafał Gierszewski

II miejsce – Paweł Główczewski

III miejsce – Piotr Szulist

KATEGORIA – SOŁECTWA:

I miejsce – HUTA

II miejsce – PRZYMUSZEWO

III miejsce – CZARNOWO

Trzyosobowe delegacje sołectw wzięły udział w „Sportowych potyczkach Sołectw”. Drużyny sprawdziły się w konkurencjach: „slalom gospodarza”, „łebskie sołectwo”, „kasa sołtysa” i „cepem na czas”. Konkurencję wygrały trzy drużyny – Sołectwo Przymuszewo, Lubnia i Leśno.

Najpiękniejszy wieniec wg komisji oceniającej: starościny Lucyny Warnke, radnego i przewodniczącego Komisji Rolnictwa Tomasza Dorszyńskiego, delegata do Powiatowej Izby Rolniczej Roberta Frymarka, właścicielki kwiaciarni Danieli Kołodziej i koordynatorki konkursu z Centrum Kultury i Biblioteki Beaty Zblewskiej wykonali:

WIENIEC NOWOCZESNY:

I miejsce – Małe Gliśno

II miejsce – Zalesie

III miejsce – Huta

 

WIENIEC TRADYCYJNY:

I miejsce – Leśno

II miejsce – Kosobudy

III miejsce – Małe Chełmy

 

Najatrakcyjniejsze stoisko dożynkowe wg komisji oceniającej: starosty dożynek Józefa Kuleszy, prezesa Gminnego Związku Rolników Piotra Goebla, radnego Marcina Cysewskiego i koordynatorki konkursu z Centrum Kultury i Biblioteki Renaty Goebel przygotowali:

I miejsce – Główczewice

II miejsce – Skoszewo

III miejsce – Żabno

Punkty zdobyte w konkursie na najatrakcyjniejsze stoisko, najpiękniejszy wieniec i w „Sportowych potyczkach Sołectw” weszły w skład Dożynkowego Turnieju Sołectw, który wygrało Sołectwo Leśno.

 

Ogromne podziękowania należą się wszystkim sołectwom, które włączyły się w organizację dożynek, m.in. za pomysłowe witacze, które można było zobaczyć w wielu zakątkach naszej gminy.

 

FOTOREPORTAŻ

 


 
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!