Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 13 listopada 2018r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2017-12-02 • Nowy wizerunek bruskiego Centrum Kultury i Biblioteki

Duże zmiany czekają bruskie Centrum Kultury i Biblioteki. Gmina Brusy pozyskała 2 mln zł, które zostaną przeznaczone na remont i modernizację, a przede wszystkim pozwolą na jej rozbudowę.

Dofinansowanie pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016–2020” w projekcie „Przebudowa i rozbudowa budynku Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach”. Z ponad 200 wniosków złożonych do Ministerstwa tylko 20 bibliotek otrzymało wsparcie finansowe, a tylko 3 biblioteki maksymalne dofinansowanie w wysokości 2 mln zł, w tym placówka w Brusach.

Dzięki modernizacji, placówka zyska nowy wizerunek. Pomieszczenia biblioteczne na piętrze, po przebudowie, tworzyć będą jedno, większe i spójne wnętrze, w którym swoje miejsce znajdzie czytelnia główna z wypożyczalnią, kawiarenka literacka i sala komputerowa. W tym miejscu także zostanie wyodrębniona strefa dla dzieci i młodzieży, zaplecze socjalne oraz będą mieścić się toalety, których do tej pory nie było. Obok biblioteki, tak jak do tej pory, znajdować się będzie świetlica.

Zmodernizowany zostanie również cały parter. Ściany sal, w których przeprowadzane są zajęcia zostaną wyciszone,  a także zwiększy się powierzchnia magazynowa budynku. Całkowitemu odnowieniu zostanie poddana sala widowiskowa oraz sala lustrzana.

Ważnym aspektem przebudowy Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach, jest dostosowanie placówki do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych. Na zewnątrz  budynku powstanie podjazd, a za sceną zamontowany zostanie podnośnik. Wszystko to z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ponadto w wyremontowanym obiekcie wbudowana zostanie winda.

Rozbudowie zostanie poddana również tzw. „galeria”, mieszcząca się tuż obok sali widowiskowej Centrum Kultury i Biblioteki. Po remoncie będzie ona posiadać dwie kondygnacje. Znajdą się tu także kolejne pomieszczenia użytkowe, m.in. aneks kuchenny, potrzebny przy organizacji różnych wydarzeń kulturalnych.

Prace remontowo-budowlane rozpoczną się w połowie 2018 roku i potrwają do końca 2019 roku.

Tekst: na podst. inf. CKB Brusy.
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!