Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 18 stycznia 2019r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2018-02-14 • Pommernstellung 2018

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego „Cis” już po raz szósty wzięli udział w inscenizacji przełamania Pommernstellung. Akcja odbyła się w weekend 9-11 lutego br. i w swoim założeniu miała na celu uczczenie pamięciu i upamiętnienie walk żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego o przełamanie umocnień niemieckich na „Wale Pomorskim” w lutym 1945 roku. Po wielogodzinnym marszu, z rozpoznaniem terenu, rekonstruktorzy stoczyli w „Przesmyku Śmierci” bitwę o Wał Pomorski. Warto dodać, że rzeczywista potyczka w 1945 roku trwała aż 10 dni. W tegorocznej akcji wzięły również udział grupy rekonstrukcyjne m.in. z Wrocławia, Wolsztyna i Poznania.

Stowarzyszenie z Męcikała w szczególności interesuje się odtwarzaniem działań Gryfa Pomorskiego, jednak dziesięcioro członków organizacji jest miłośnikami 1 Armii Wojska Polskiego, dlatego chętnie biorą udział w tego typu akcjach. Przełamanie Pommernstellung zakończyła żołnierska msza św. w Zdbicach.


Po wcześniejszym złożeniu wieńca na cmentarzu wojennym w Wałczu, w drodze powrotnej,  jak co roku członkowie „Cisa” zatrzymali się w miejscowości Podgaje, aby tam pod pomnikiem zapalić znicz i odmówić krótką modlitwę za polskich żołnierzy.


 

Inf. Gmina Brusy.

Fot. SMHGP „Cis” w Męcikale.
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!