Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 9 grudnia 2019r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2018-02-16 • „Jô w Kaszëbsczi, Kaszëbskô w swiece” - część trzecia

W czwartek, tj. 15 lutego br. w Kaszubskim Liceum Ogólnokształcącym w Brusach odbyło się spotkanie promocyjne nowego podręcznika do nauki języka kaszubskiego autorstwa Felicji Baska - Borzyszkowskiej i Wojciecha Myszka. Jest to trzecia odsłona książki „Jô w Kaszëbsczi, Kaszëbskô w swiece”.

Felicja Baska-Borzyszkowska i Wojciech Myszk przygotowali podręcznik dla szkół ponadgimnazjalnych, który stanowi kontynuację cyklu „Jô w Kaszëbsczi, Kaszëbskô w swiece". Autorzy opracowując serię podręczników dla uczniów szkół ponadpodstawowych przyjęli za motto - klucz konstrukcji treści całości podręczników słowa Jana Karnowskiego nazywanego „sumieniem regionalizmu kaszubskiego”: Wychowanie młodego Pomorzanina powinno zataczać trzy kręgi - poznanie rzeczy własnych pomorskich, ogólnopolskich, ogólnoludzkich. To niejako droga wskazująca realizację treści nauczania w poszczególnych klasach, przy jednoczesnym ich wzajemnym przenikaniu się. Treści nauczania w każdej klasie obejmują w szczególny sposób owe wskazane „kręgi tematyczne”. Podręcznik został wydany przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz pozytywnie zaopiniowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Na zdjęciu uczniowie KLO, którzy podczas spotkania zapoznali zgromadzonych z treściami książki.

Gratulacje autorom przyjechali złożyć również zaprzyjaźnieni Krajniacy. Wśród nich dr Jowita Kęcińska-Kaczmarek (pierwsza z prawej), która podczas spotkania opowiedziała o własnych wrażeniach co do zawartości i sposobie wydania podręcznika.

W spotkaniu uczestniczyło wiele osób zainteresowanych publikacją, m.in. rodzina i przyjaciele autorów oraz uczniowie i absolwenci KLO w Brusach.

Całość poprowadziła Lucyna Radzimińska - specjalista ds. oświaty ZKP w Gdańsku.

Spotkanie uświetnił występ Justyny Nowickiej - absolwentki KLO w Brusach.

Dwie pieśni w języku kaszubskim wykonały również (od lewej) Weronika Weltrowska oraz Paulina Szymlek.

Gratulacje autorom składał m.in. prof. Edmund Wittbrodt - prezes Zarządu Głównego ZKP w Gdańsku.

Publikacji gratulowali również: w imieniu burmistrza Brus Witolda Ossowskiego, zastępca burmistrza Krzysztof Gierszewski, a także prezes ZKP Oddziału w Brusach Stanisław Kobus. Panowie złożyli również gratulacje w imieniu dyrektor CKiB Anny Orlikowskiej.

Do życzeń dołączył się także Marek Rodzeń, który wystąpił w imieniu Posła na Sejm RP Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego. Osób, składających autorom serdeczne życzenia i gratulacje, było wiele więcej. Zapraszamy do zapozania się z fotorelacją z wydarzenia na Facebooku Gminy Brusy.

Więcej zdjęć...

Inf. Gmina Brusy, ZKP Gdańsk.

Fot. Gmina Brusy.
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!