Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 6 grudnia 2019r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2018-03-21 • Spotkanie w Brusach. Prezydent Andrzej Duda solidarnie z poszkodowanymi i wolontariuszami ubiegłorocznej nawałnicy

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda spotkał się, 20 marca br. w Brusach, z wolontariuszami i przedstawicielami organizacji, zaangażowanych w akcję likwidacji skutków nawałnicy w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim. W spotkaniu wzięło udział ponad 300 osób m.in.: strażacy, harcerze, żołnierze, leśnicy, członkowie różnych stowarzyszeń, instytucji i organizacji, osoby niezrzeszone oraz osoby duchowne.

Głowę państwa polskiego i zgromadzonych gości witał, w sali Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach, burmistrz Witold Ossowski. Włodarz podkreślił skalę zniszczeń, jakie wywołała sierpniowa nawałnica oraz istotną rolę państwa i wolontariuszy w pomocy poszkodowanym, za którą wszystkim serdecznie podziękował. Do nawałnicy, w swoich przemówieniach, odnieśli się również sołtysi: Łukasz Ossowski - sołtys Rytla i Kamila Jabłońska – sołtys Szynwałdu.

Po nich, głos zabrał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który zaznaczył swoje przywiązanie do zniszczonych przez nawałnicę terenów. Wspominał:

To tu właśnie były ważne chwile mojego dzieciństwa i młodości, moje obozy harcerskie, na które jeździłem, zadania harcerskie, które wykonywałem; m.in. właśnie nad jeziorem Śpierewnik koło Rytla, gdzie zdobywałem harcerskie stopnie, koło miejscowości Męcikał, gdzie byłem na obozie. Tutaj, w tych lasach, gdzie mieliśmy gry terenowe, odbywały się nasze uroczystości, spędzałem w wakacje najpiękniejsze momenty tamtych moich harcerskich dni.

Mówiąc to, zwrócił szczególną uwagę na zrujnowany krajobraz, szczególnie zniszczone lasy, bowiem potrzeba będzie dziesięcioleci, milionów drzew i tysięcy osób, aby odbudować straty. Stąd szczególny apel o pomoc w tej kwestii:

- I dopóki będę protektorem naszych harcerzy ze wszystkich organizacji, to będę do nich apelował, by przyjeżdżali tu choćby na kilka dni, żeby sadzić las. (…) Będę o to apelował do młodzieży, do oazy, do wszystkich, którzy są zorganizowani i mogą przyjechać. A także do tych, którzy po prostu chcą tu przyjechać i pomóc, pobyć chwilę. 

Prezydent podkreślił wielką ofiarność i solidarność mieszkańców i służb terenów dotkniętych nawałnicą i dziękował wszystkim zaangażowanym w walkę o lepsze jutro dla poszkodowanych:

- Dziękuję Wam wszystkim za tego wielkiego ducha, którego wtedy umieliście pokazać, i przede wszystkim za wielkiego ducha służby. Służby strażackiej – ochotniczej czy zawodowej – służby harcerskiej czy po prostu zwykłej służby człowiekowi. Służby policji, wojska, leśników, pracowników lasów. Wszystkich tych, którzy niestrudzenie w pocie czoła w tamtych dniach walczyli o to, by przynajmniej trochę przywrócić tutaj normalność – zwykłe życie, które w jednej chwili zostało zmiecione.

Jednocześnie Prezydent zadeklarował dalszą współpracę i pomoc w odbudowie zniszczeń ze strony Państwa:

- Chciałbym, żebyście Wy – dotknięci tym szczególnym kataklizmem – pamiętali, że nie jesteście sami, że jesteśmy z Wami. Nawet jeżeli mamy bardzo dużo codziennej pracy, a ta gmina jest tylko jedną z wielu tysięcy gmin w Polsce, to jednak dotknęło Was wielkie nieszczęście i państwo powinno o Was szczególnie myśleć z wielu względów. Także ze względu na zrównoważony rozwój, który tutaj się zwinął – z winy natury, ale tak się stało i trzeba sobie z tym radzić. Wierzę, że będziemy sobie z tym radzili razem.

Tego samego dnia Prezydent Andrzej Duda odwiedził również Rytel, gdzie spotkał się z jego mieszkańcami. Rozmawiał też z przedstawicielami leśnictwa, m.in. z Januszem Kaczmarkiem – dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Prezydent był także w Suszku. Tam rozmawiał z reprezentantami harcerzy z Łodzi, których obóz tragicznie ucierpiał podczas nawałnicy. W okolicy miejsca tragicznej śmierci dwóch harcerek, Asi i Olgi, pomodlił się i złożył kwiaty. Z Suszka Prezydent pojechał nad Brdę do Zapory Mylof, następnie do Brus. 

Po spotkaniu z burmistrzem Witoldem Ossowskim, Prezydent odsłonił pamiątkową tablicę w Urzędzie Miejskim w Brusach, w obecności władz samorządowych i pracowników urzędu. Tablica upamiętnia 30. rocznicę nadania praw miejskich Brusom oraz 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.


 

Inf. Gmina Brusy, Kancelaria Prezydenta.

Fot. Gmina Brusy.

 
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!