Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 6 grudnia 2019r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2018-07-12 • Bruszanie na XX Światowym Zjeździe Kaszubów

Tegorocznym miejscem spotkania Kaszubów z całego świata podczas XX Zjazdu Kaszubów było Luzino. Impreza ta jest największą imprezą w regionie Kaszub, świętem kultury kaszubskiej oprawionym w muzykę naszego regionu i promocję kaszubskich tradycji. 

Jak co roku, na Zjazd Kaszubów było można dotrzeć Transcassubią - pociągiem, który stał się już symbolem tego wydarzenia. Przywozi on uczestników, pokonując po drodze spory fragment Kaszub. Dla jego pasażerów, atrakcje Zjazdu Kaszubów, zaczynają się tuż po wsiądnięciu do niego. Podróżuje się z muzyką, śpiewem i tańcami. Ta świąteczna, kaszubska radość okazywana jest także na każdym przystanku pociągu. 

Obchody XX Zjazdu Kaszubów w Luzinie, zgodnie z tradycją, rozpoczęła msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. biskupa Zbigniewa Zielińskiego. Tegoroczny, jubieluszowy Zjazd Kaszubów był wyjątkowy ze względu na obecnośc podczas uroczystości Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zjazdowi przyświecały dwa wielkie jubileusze: 100-lecie odzyskania Niepodległości Polski oraz 20-lecie zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa. Z tego powodu Prezydent w uznaniu dorobku i zasług dla kultywowania kaszubskości jako cennego składnika polskiego dziedzictwa narodowego oraz roli, jaką kaszubska historia, zwyczaje i język odegrały w dziejach naszej Ojczyzny, objął Zjazd Kaszubów Patronatem Narodowym w roku 100-lecia odzyskania Niepodległości 1918-2018.

Po mszy świętej Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej złożył kwiaty przy tablicy upamiętniającej „Marsz śmierci”, czyli drogę ewakuacji więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof, która w czasie II wojny światowej przechodziła przez Luzino. Kolejnym punktem programu Zjazdu było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej profesorowi Gerardowi Labudzie niezwykłemu Kaszubie, wybitnemu historykowi oraz mediewiście, który edukację rozpoczynał w Luzinie.

Na scenie XX Zjazdu Kaszubów, po oficjalnych wystąpieniach organizatorów i gości imprezy, wystąpili: Weronika Korthals, Ewelina Pobłocka, Kapela Ciupaga, Zespół Zgrywańce, Zespół Fucus, Black Bigeps, Kaszubski Zespół Pieśni i tańca "Sierakowice"Ponadto nie zabrakło też kaszubskich rękodzielników z różnych zakątków regionu i oczywiście przysmaków kaszubskiej kuchni. Jak co roku najlepsi kaszubscy karciarze rozegrali turniej baśki. Tegoroczną nowością były, zorganizowane po raz pierwszy, Mistrzostwa Świata Kaszubów 6-piłkarskich.
 

FOTOGALERIA
Uczniowie KLO w Brusach także zawitali do Luzina.
Uczniowie KLO w Brusach także zawitali do Luzina.

 

Inf. Gmina Brusy, www.kaszubi.p.

Fot. Z. Gierszewski, www.kaszubi.pl - A. Wegner. 
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!