Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 27 maja 2019r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2018-11-23 • Inwestycje w bruskiej parafii

Kościół parafialny w Brusach przechodzi kompleksowy remont. Na ukończeniu są prace malarskie, prowadzone wewnątrz świątyni. Odmalowane zostały ściany we wszystkich nawach, w łączności z filarami. Ponadto odnowieniu poddawane są złote elementy wykończeniowe kolumn. Prace te wymagają sporego wysiłku i precyzji.

Malowanie powierzchni płaskich w kościele zakończy się w najbliższych dniach. W grudniu rozpoczną się prace w prezbiterium. Również zostanie ono odmalowane, a co ciekawsze, w planach jest rekonstrukcja pierwotnych malowideł, które znajdowały się w tym miejscu kilkadziesiąt lat temu. Podobnie zrekonstruowane zostaną freski na filarach.

Poza świątynią dobiegają końca prace remontowe muru kościelnego, w części od strony ul. Gdańskiej. Problemem tu jest stały ruch pojazdów, poruszających się trasą wojewódzką nr 235. Wpływa to istotnie na stabilność i kruszenie cegieł, z których wykonany jest mur. Jego konstrukcja w tej części została oczyszczona i wzmocniona. Dalsze prace związane z jego odnową, czyli części od strony ul. Szkolnej i ul. Kościelnej zaplanowane są na przyszły rok.

Jedną z głównych inwestycji, jaka czeka Parafię Wszystkich Świętych w Brusach, jest termomodernizacja czterech parafialnych budynków. Mowa tu oczywiście o kościele i Domu Nawiedzenia, ale również o budynku plebanii i siedzibie Parafialnego Zespołu Caritas – dawnej organistówce. Wkrótce rozpoczną się odwierty, mające na celu doprowadzenie ogrzewania do tych obiektów. Ponadto m.in. w Domu Nawiedzenia zostanie wymieniona stolarka okienna i drzwiowa, kaloryfery oraz oświetlenie. Cała inwestycja ma na celu docieplenie wszystkich tych budynków, tak by korzystanie z nich w okresie jesienno-zimowym było bardziej komfortowe dla parafian.

Wszystkie prace prowadzone w i przy kościele, wykonywane są pod nadzorem konserwatora zabytków. Dodajmy, że parafialne remonty trwają już od ubiegłego roku. Rozpoczęła je modernizacja wieży kościelnej, następnie wzmocniona została konstrukcja dachu świątyni i na nowe wymieniono elementy konstrukcyjne witraży, tak by było one wodoszczelne. Sporo szkód związanych z powyższymi pracami wyrządziła niestety ubiegłoroczna nawałnica.

Koszty remontów głównie pokrywane są z funduszy parafian. Na termomodernizację, Parafia  pozyskała dofinansowanie w kwocie 1,1 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Malowanie w kościele, kwotą 50 tys. zł, wsparła Gmina Brusy.

Ks. proboszcz Jan Flaczyński umowę o dofinansowanie podpisał 8 listopada br.

Na zdjęciu (od lewej): mecenas Marika Lewandowska, przedstawiciel NFOŚiGW, ks. proboszcz Jan Flisikowski, ks. proboszcz Jan Flaczyński i senator Waldemar Bonkowski. 

 

Inf. Gmina Brusy.

Fot. Parafia pw. Wszystkich Świętych w Brusach, Gmina Brusy.

 
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!