Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 18 sierpnia 2019r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2019-02-06 • X Wieczór Kaszubski

Zousznice, liwk czy szlips – to tylko niektóre nazwy części garderoby w języku kaszubskim, z którymi musieli zmierzyć się goście X Wieczoru Kaszubskiego organizowanego 1 lutego 2019r. przez Szkołę Podstawową w Męcikale. Takie wieczory organizowane dla mieszkańców wsi, to już tradycja. I tym razem sala w szkole była pełna widzów, a temat spotkania związany był ze strojem kaszubskim.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania zebranych gości w języku polskim przez Dyrektora Szkoły Grzegorza Leszczyńskiego i w języku kaszubskim przez nauczycielkę Annę Różek. W dalszej części czekała na widzów moc atrakcji. Obejrzeć można było jasełka kaszubskie w wykonaniu uczniów klas IV – VI, pośmiać się ze skeczu czy podziwiać stroje kaszubskie zaprezentowane przez dzieci w pokazie mody. Tu swoją obecnością zaszczyciły nas znane osobowości z TV – Joanna Horodyńską, w którą wcieliła się nauczycielka Dominika Kołodziej oraz Tomasz Jacyków, którego odegrał nauczyciel Michał Leszczyński. Gośćmi specjalnymi pokazu byli Grażyna i Janusz czyli nauczyciele Magdalena Mastrolorito i Łukasz Gerigk.

Nie obyło się również bez konkursów dla zebranych. Jednym z nich były „zagadki maluchów”, które w krótkich wypowiedziach opowiadały o dwóch przedmiotach użytku codziennego: brzytwie i lokówce. Inny konkurs polegał na rozpoznaniu stroju, charakterystycznego dla danego regionu Polski czy nazwaniu poszczególnych części garderoby w języku kaszubskim.

Wszystko przeplatane było akordeonową muzyką w wykonaniu pana Mirosława Stoltmanna oraz wspólnym śpiewem dzieci i gości.

Ogromną niespodzianką był  laptop, podarowany szkole przez p. Leszka Pultyna, przedstawiciela Nadleśnictwa Czersk.

Na zakończenie na salę wprowadzony został jubileuszowy tort, którego kawałek otrzymał każdy z obecnych. Po części oficjalnej goście zaproszeni zostali na poczęstunek do klubu uczniowskiego. Był  chleb ze smalcem i różne słodkości przygotowane przez rodziców uczniów. Nad tą częścią spotkania czuwały panie Urszula Pultyn i Anna Maciejewska.

X Wieczór Kaszubski uznać można za niezwykle ciekawy i obfitujący w ogrom zabawnych sytuacji. Takie spotkania pokazują, że w przyjemny sposób można integrować szkołę, rodziców i wszystkich mieszkańców wsi.
 

Inf. i fot. Szkoła Podstawowa w Męcikale. 
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!