Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 11 lipca 2020r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2019-04-24 • III Wielki Spływ Kajakowy rzeką Brdą 2019

Samorząd Województwa Pomorskiego, Nadleśnictwo Przymuszewo, Nadleśnictwo Czersk, Nadleśnictwo Rytel, Powiat Chojnicki, Gmina Brusy oraz Gmina Czersk serdecznie zapraszają do udziału w III Wielkim Spływie Kajakowym rzeką Brdą, który odbędzie się 18 maja br.

Ideą wydarzenia jest popularyzacja aktywnej turystyki wodnej – zwłaszcza kajakarstwa, promocja regionu i kluczowego przedsięwzięcia realizowanego przez Samorząd Województwa Pomorskiego pn. Pomorskie Szlaki Kajakowe.  W ramach wspomnianego przedsięwzięcia Województwo Pomorskie wraz z partnerskimi samorządami (również podmiotami prywatnymi) realizuje inwestycje mające na celu zagospodarowanie 36 szlaków kajakowych regionu (o łącznej długości ponad 1,5 tys. km), poprzez rozbudowę i poprawę standardu infrastruktury turystycznej, w szczególności kajakowej. Dzięki wsparciu funduszy unijnych na pomorskich rzekach powstają obecnie nowe przystanie, pola biwakowe i przenoski przy przeszkodach takich jak: jazy, zapory czy elektrownie wodne. Nowo realizowane inwestycje znacznie poprawią wygodę użytkowania i dostępność szlaków wodnych dla kajakarzy. Będą oni mogli liczyć na właściwy dostęp do miejsc etapowych spływów, możliwość wodowania i wyjmowania kajaków oraz korzystać z rozbudowanej sieci miejsc do cumowania kajaków i stanic kajakowych.

Jednym z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych na Pomorzu szlaków kajakowych jest rzeka Brda. Charakteryzuje się powolnym nurtem i nielicznymi, ale łatwymi przeszkodami wodnymi, dzięki czemu jest idealna dla początkujących kajakarzy i na spływy rodzinne. Dodatkową atrakcję stanowi piękno i zmienność okolicznej przyrody – dzikie lasy Borów Tucholskich, spokojne łąki oraz urokliwe jeziora.

Szlak Brdy jest jednym z najlepiej oznakowanych i zagospodarowanych szlaków wodnych w Polsce. Jej walorów turystycznych i przyrodniczych nie unicestwiła nawet potworna nawałnica, która przeszła nad Pomorzem w nocy
z 11 na 12 sierpnia 2017r. Krajobraz zmieniony po nawałnicy jeszcze przez kilkadziesiąt lat będzie przypominał o groźnej potędze sił przyrody. Pomimo ogromu zniszczeń, jakie pozostawił za sobą żywioł, tereny Borów Tucholskich pozostają niezwykle atrakcyjne i warte odwiedzenia.

Okazją do podziwiania piękna i różnorodności przyrodniczej terenów dotkniętych nawałnicą oraz do przekonania się o dalszej atrakcyjności turystycznej tej części naszego województwa, będzie organizowany III Wielki Spływ Kajakowy Rzeką Brdą. Wzorem lat ubiegłych, kiedy to organizowane przez Samorząd Województwa Pomorskiego Wielkie Spływy (rzeką Wisłą w 2017r. i rzeką Radunią w 2018r.) cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, również w tegorocznej edycji przewidziano udział 200 uczestników.

Jednodniowy spływ odbędzie się 11 kilometrowym odcinkiem rzeki Brdy od przystani kajakowej w Czernicy do zapory w Mylofie. Uczestnicy spływu będą mieli okazję zobaczyć zmodernizowane lub nowopowstałe w ramach przedsięwzięcia Pomorskie Szlaki Kajakowe przystanie kajakowe, m.in. w Czernicy i Męcikale, oraz zabytkową zaporę wodną w Mylofie. Wydarzenie sprzyjać będzie również integracji całego środowiska wodniackiego województwa pomorskiego.

Na zakończenie spływu dla jego uczestników organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje: ciepły poczęstunek, gry i zabawy plenerowe dla dzieci oraz występy artystyczne. Dodatkowo, w ramach pakietu startowego, każdy z kajakarzy otrzyma koszulkę, etui na telefon, przewodnik oraz gadżety przygotowane przez współorganizatorów spływu.

Udział w spływie jest odpłatny (wpisowe wynosi 20 zł od osoby). Podczas spływu o bezpieczeństwo kajakarzy dbać będą ratownicy oraz kwalifikowani instruktorzy wodni.

Program wydarzenia:

Godzina

Opis

Lokalizacja

 

  9.00 – 10.00

Rejestracja uczestników w biurze organizacyjnym (rozdanie zestawów startowych).

Przystań Kajakowa Nadleśnictwa Rytel – pole namiotowe przy leśniczówce w Mylofie.

10.00 – 10.35

Przewóz uczestników na miejscu startu.

Pole namiotowe przy leśniczówce w Mylofie – przystań kajakowa w Czernicy.

10.35 – 10.40

Powitanie gości przez Pana Marszałka Mieczysława Struka

Przystań kajakowa w Czernicy

10.40 – 10.50

Wystąpienie przedstawiciela Nadleśnictwa Przymuszewo – informacja dot. terenów leśnych przez które przebiega trasa spływu.

Poczęstunek: kawa, herbata, ciasto.

Przystań kajakowa w Czernicy

10.50 – 11.00

Instruktaż

Przystań kajakowa w Czernicy

11.00

Wodowanie kajaków – rozpoczęcie spływu kajakowego.

Rzeka Brda

13.30 – 14.00

Cykliczne przybywanie uczestników spływu kajakowego

Pole namiotowe przy leśniczówce w Mylofie

14:00 – 16:00

Finał spływu – poczęstunek i atrakcje dla kajakarzy

Pole namiotowe przy leśniczówce w Mylofie

16:00

Zakończenie imprezy

 

 

Pliki do ściągnięcia:
informacja - program (206 kB)cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!