Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 11 lipca 2020r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2019-05-02 • XVII Zaborski Rajd Rowerowy

Siedemnasta odsłona Zaborskiego Rajdu Rowerowego za nami! Tym razem ponad 160 rowerzystów przebrnęło trasę 26 km z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 

Zapisy uczestników i start rajdu miały miejsce na placu przy Domu Strażaka w Brusach. Równo w południe, po powitaniu przez zastępcę burmistrza Brus Krzysztofa Gierszewskiego, rowerzyści wraz z zespołem Memories z Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach, odśpiewali hymn Unii Europejskiej - "Odę do radości". Następnie, w asyście strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej i policjatów Posterunku Policji w Brusach, zgodnie z zasadami ruchu drogowego, oraz z powiewającymi na wietrze flagami Unii Europejskiej, uczestnicy rajdu udali się w kierunku Małych Chełmów i dalej Rolbika, gdzie odbył się postój. Gmina Brusy we współpracy z lokalnie działającą restauracją w Rolbiku - "Przystań u Gabi" częstowała rowerzystów swojskim chlebem ze smalcem i ogórkiem oraz kilkoma rodzajami drożdżówki. Podczas postoju roztrzygnięto coroczne konkursy na najstarszego i najmłodszego uczestnika rajdu oraz najmłodszego rowerzystę, który samodzielnie przemierzał trasę przygotowaną przez organizatorów. Zwycięzcami zostali: Edmund Krzoska, który tytuł najstarszego uczestnika rajdu zdobył już po raz 13., Emma i Pola Kulesza oraz Amanda Orzech - najmłodsze uczestniczki, niespełna 3 i 4 latki, które trasę rajdu pokonywały na rowerach z rodzicami oraz Borys Orzech, który był tegorocznym najmłodszym rowerzystą. Posileni i zregenerowani do dalszej jazdy, rowerzyści udali się do Czapiewic - Wybudowania, gdzie u sołtysa Mariana Janikowskiego odbyło się nabożeństwo majowe, następnie do Czapiewic, Czarnowa i do Brus. Warto dodać, że każdy uczestnik rajdu otrzymał pamiątkowy, kolekcjonerski button. 

Wydarzenie odbyło się w środę, 1 maja i rozpoczynało majówkę w gminie Brusy. Dziś obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jutro 3 maja, odbędą się Gminne Obchody Uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Święto Straży. Uroczystość rozpocznie msza św. w bruskim kościele parafialnym o godz. 11.00. Po mszy nastąpi przemarsz na plac przy Domu Strażaka w Brusach, gdzie odbędzie się odznaczenie zasłużonych druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Brusy. 5 maja, w niedzielę, o godz. 15.00 w gminnej strzelnicy odbędzie się turniej strzelecki z pistoletu pneumatycznego, również z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji. Ponadto tego dnia przez gminę Brusy przejedzie IV Rajd Szlakiem Granic II RP. O godz. 14.00 motocykliści będą w Męcikale, około godz. 17.00 w Chacie Kaszubskiej, skąd pojadą do Skoszewa. Jest to inicjatywa Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. 

 

 
Inf. i fot. Gmina Brusy. cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!