Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 26 maja 2020r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2019-07-11 • Artyści z Gminy Brusy nagrodzeni na Wojewódzkich Spotkaniach Teatrów Obrzędu Ludowego, Gawędziarzy i Śpiewaków Ludowych w Osięcinach.

7 lipca br. Teatr Obrzędu Ludowego „Zaboracy” działający przy Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach uczestniczył w Wojewódzkich Spotkaniach Teatrów Obrzędu Ludowego, Gawędziarzy i Śpiewaków Ludowych. Spotkanie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach i wzięły w nim udział zespoły ludowe, gawędziarze i śpiewacy ludowi z Kujaw i Kaszub, którzy zaprezentowali ginące tradycje i zwyczaje kultury ludowej.
Spotkanie rozpoczęto barwnym korowodem wszystkich zespołów ulicami Osięcin. Przy fontannie, każdy zespół zaśpiewał najpiękniejsze pieśni swojego regionu. Powracając do ośrodka kultury nastąpiło uroczyste otwarcie spotkania i powitanie chlebem i solą przez gospodarzy. Po obejrzeniu spektakli zespołów, wysłuchaniu gawędziarzy i śpiewaków ludowych, Jury, któremu przewodniczyła dr hab. Maria Pająkowska – Kensik prof. nadz. UKW z Bydgoszczy, kulturoznawca oraz Maria Flinik – Huryn etnograf, Krystyna Mielczarska pedagog, miłośnik Kujaw i folkloru, Roman Fieberg – muzyk, Bogna Blachowska, kulturoznawca, sekretarz komisji: przyznało dla Teatru Obrzędu Ludowego „ZABORACY” nagrodę „WYRÓŻNIENIA”  za kultywowanie tradycji kaszubskich. W kategorii gawędziarze I nagrodę otrzymał Patryk Rudnik z Czyczków za gódka „Jakubowe żóle”; w kategorii śpiewacy ludowi za wyśpiewane „ZABAWY DZIECIĘCE” II nagrodę otrzymała Danuta Miszczyk.
Gospodarze wszystkich uczestników spotkania częstowali chlebem ze smalcem, ogórkiem, żurkiem z kiełbasą oraz kawą i bułeczką drożdżową. Zaboracy pełni wrażeń z kujawskiej gościnności wrócili bardzo późno do domu. Organizatorami spotkania są Kujawsko – Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Urząd Gminy w Osięcinach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Osięcinach. 

Opracowanie: CKiB Brusy
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!