Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 21 marca 2019r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2005-04-05 • Nasz Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca:
Pusta noc dla Ojca Świętego
Prastary i wciąż kultywowany obyczaj „Pustej nocy” odbędzie się w ostatnią noc przed pogrzebem Ojca Świętego Jana Pawła II. Inicjatywę taką podjęło Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie. Ma to być Pusta noc całych Kaszub i dla wszystkich Kaszubów. Dlatego wybór padł na sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie, miejsce darzone szczególną czcią przez Kaszubów.
Rozpocznie się o godz. 18.00 uroczystą mszą żałobną i dziękczynną. Bo to właśnie Ojcu Świętemu Kaszubi zawdzięczają najwięcej. Dziś już nikt nie wątpi, że właśnie zachęta papieża w Gdyni, gdzie padły słowa „strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowi o waszej tożsamości” zupełnie zmieniła stosunek Kaszubów do odwiecznych wartości zachowanych tu przez pokolenia. A podstawą tożsamości jest język kaszubski, dlatego właśnie ten język stał się przedmiotem wielkiej troski tego ludu, a obecnie także państwa polskiego.
Po mszy świętej rozpocznie się obrzęd „Pustej nocy”. Pieśni prowadzone będą przez parafialnych śpiewaków, stałych uczestników tego obrzędu, regularnie odprawianego w tej części Kaszub. Korzystają oni zazwyczaj ze śpiewników wydanych na przełomie XIX i XX wieku. Najpopularniejszy z nich to „Kancyonał” z 1908 roku wydany przez Szczypiora z Załakowa pod Sierakowicami. Pomiędzy pieśniami będą czytane fragmenty Pisma Świętego w języku kaszubskim oraz odmawiane modlitwy z modlitewnika „Më trzimómë z Bogă”, do którego Ojciec Święty wpisał własnoręcznie dedykację o brzmieniu „Boże pomagôj”. To pozdrowienie na Kaszubach wypowiadane jest do ludzi oddanych jakiejkolwiek pozytywnej pracy. Będą też stosowne pieśni w języku kaszubskim śpiewane przez zorganizowane chóry. Pomiędzy modłami na ekranie emitowane będą słowa Ojca Świętego odnoszące się do Kaszubów. Zapraszamy serdecznie do sanktuarium Królowej Kaszub w ostatnią noc przed pogrzebem papieża, który zmienił świat, który zmienił mentalność Kaszubów.

Papież dla Królowej Kaszub
Ojciec Święty w sposób szczególny i publiczny dwukrotnie odniósł się do sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie. Otóż w roku 1980 ofiarował MB Sianowskiej wotum z własną podobizną. Niestety, 23 kwietnia 2002 roku podzieliło ono los pozostałych skradzionych wotów. Po raz drugi papież wymienił sanktuarium podczas pielgrzymki do Polski w 1987 roku. Na Skwerze Kościuszki w Gdyni papież powiedział znamienne słowa: „Was wszystkich, Wasze rodziny i wszystkie sprawy składam u stóp Matki Chrystusa czczonej w wielu sanktuariach na tej ziemi, a zwłaszcza w Sianowie i Swarzewie”. Podczas tej właśnie pielgrzymki, na gdańskiej Zaspie, papież w darze od Kaszubów otrzymał replikę Pani Sianowskiej. Wręczał ją prezes Klubu Studenckiego "Pomorania", Mariusz Szmidka.

Program Pustej Nocy czwartek 7 IV

18.00 – Uroczysta msza święta z liturgią w języku kaszubskim w intencji Jana Pawła II z udziałem władz naczelnych Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego.

Przewodnictwo mszy – kustosz sanktuarium, ks. Waldemar Piepiórka.

Na rozpoczęcie śpiewana jest „Kaszëbskô Królewô”. Czytania, ewangelia, homilia, modlitwy wiernych, Modlitwa Pańska są w języku kaszubskim.

19.15 – rozpoczęcie obrzędu „Pustej Nocy”

Wprowadzenie: ks. prof. Jan Perszon
19.25 - Rozpoczęcie śpiewów: stali uczestnicy Pustych Nocy z parafii sianowskiej
Fragmenty śpiewów trwają około 20 minut

19.45 – modły częściowo w języku kaszubskim: różaniec, koronka do Miłosierdzia Bożego, fragmenty Pisma Świętego, etc.
Fragmenty modlitw trwają ok. 10 minut

19.55 – Dwie kaszubskie pieśni śpiewane przez zorganizowany chór
20.00 – Projekcja fragmentu materiału telewizyjnego z pobytów Papieża w Gdyni i Sopocie oraz z pielgrzymek Kaszubów na spotkanie z Papieżem: Kraków, Rzym.

W takim cyklu czuwanie trwa aż do 24.00. Po północy „Pusta noc” trwa nadal, jednak modły stają się bardziej osobiste, prywatne.cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!