Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 11 lipca 2020r.
DLA TURYSTY • Miejscowości, które warto odwiedzić Napisz do nas!
powrót

Męcikał

Męcikał (kaszb. Mãcëkôł lub też Mãczëkôł, Mãcykô) wieś usytuowana  w wschodnim krańcu Zaborskiego Parku Krajobrazowego na mocno pofałdowanym terenie.  

Pierwsze ślady osadnictwa plemion rybacko-łowieckich na tym terenie pochodzą z epoki kamienia, głównie z okresu mezolitycznego (8000 – 4800 p.n.e). Obozowiska znajdowały się w trzech miejscach: bezpośrednio nad brzegami rzeki Brdy i południowym brzegiem jeziora Kosobudno; nad południowozachodnim brzegu jeziora Trzemeszno; nad małymi jeziorkami (m in. jezioro Rytosice) położonymi na południowy wschód od rzeki Brdy.

Na podstawie badań archeologicznych można wnioskować, że w średniowieczu na osada mogła istnieć jako strażnica, w miejscu gdzie prowadził szlak północ-południe z przeprawą przez rzekę Brdę. W 1570 r. na terenie wsi powstała pierwsza karczma królewska, natomiast w 1648 r. istniały już cztery karczmy i jedno gospodarstwo zagrodowego. W 1868 r. dawna osada karczmarska przekształciła się w dużą wieś, liczącą 212 mieszkańców, 64 budynki, w tym 24 mieszkalne. W okresie międzywojennym część wsi po południowo-zachodniej stronie rzeki zabudowana była typowymi zagrodami chłopskimi, zabudowa drewniana, po północno-wschodniej w dużej części zabudowa murowana. W drugiej połowie XX wieku przebudowa drogi głównej Chojnice-Kościerzyna podzieliła północno-wschodnią część wsi.

Południowo-Zachodnia część, w zakolu rzeki Brdy nie zmieniła swojego pierwotnego ukształtowania; zmieniła się natomiast struktura zabudowy, domy posadowione są na starych siedliskach, ale odbudowano po drugiej wojnie światowej, po tym jak w roku 1945 cała osada została spalona przez hitlerowców. Pożar na terenie wsi szybko się rozprzestrzeniał, ponieważ wszystkie zabudowania w zagrodach były drewniane, kryte strzechą.

 

Opracowane - p. Tomasz Kowalski na podstawie publikacji „Materiały do monografii przyrodniczej regionu gdańskiego”, tom IX, red. Maciej Przewoźniak, wyd. Marpress, Gdańsk, 2003.

zobacz na mapie gminy
zobacz więcej zdjęć w galerii


 

cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!