Leśno to miejscowość położona w malowniczej okolicy nad jeziorami Leśno Górne i Dolne. Najstarszy zapis o niej pochodzi z 1354 r. Dumą Leśna jest malowniczy, otoczony starodrzewem kościółek o pięknie ukształtowanej bryle architektonicznej, dzieło miejscowych cieśli. Jest to najwyższy drewniany kościół w Polsce. Na południe od wsi znajdują się kamienne kręgi i kurhany, pamiątka po Gotach, zamieszkujących te tereny na początku naszej ery - obecnie rezerwat przyrodniczo-archeologiczny. Po ostatnich właścicielach Leśna, rodzinie Sikorskich zachował się w otoczeniu starych drzew dworek, zbudowany w miejscu dawnego grodu krzyżackiego. W okolicach Leśna spotkać można nieskażoną cywilizacją przyrodę: liczne gatunki rzadkich roślin i zwierząt. Ukształtowanie terenu zachęca do aktywnych form spędzania wolnego czasu. Serdecznie zapraszam zainteresowanych poznaniem odległej historii i miłośników natury do odwiedzenia nas.

Prezes Stowarzyszenia Ziemia Zaborska
Ludwik Szymlek


W LEŚNIE

Popatrz, na brzegu kwitnie już czeremcha I olchy zapatrzone w lustro wód Nad wsią żurawiem srebrnym płynie, hen kościółka wieża Jak skrzypki serca zda się śpiewać gont Z okienka kruchty modrzewiowe światło Wieczorem zerka, kiedy cisza gra Dotykam starych drzwi żelazną klamkę Z księżycem marzeń z dawna za pan brat Pod chórem wdycham czuły zapach drewna Które pamięta ponad trzysta lat Dwadzieścia wieków gocka ma królewna Do dzisiaj dotrwał tutaj po niej ślad Jak kurz przeminą błahe sprawy Co zapomniane sądzić będzie nas śród ciszy przeszłość kwitnie, nie wśród wrzawy Mocna i trwała jak kurhanu głaz
Jan Sabiniarz

Ten wiersz to jak sądzę najlepsza zachęta do odwiedzenia Leśna, jaką można usłyszeć. Nastroje, zapachy, dźwięki... Radością i dumą napawa fakt, że tak wspaniałe miejsca znajdują się właśnie w Zaborskim Parku Krajobrazowym. Zapraszam Wszystkich gorąco.

Dyrektor Zaborskiego Parku Krajobrazowego
Ariadna Maćkiewicz


Serdecznie zapraszam do spotkania z malowniczą Ziemią Zaborską: jej ciekawą historią, niepowtarzalną kulturą i wspaniałymi jej mieszkańcami. Perłą tej krainy jest urokliwe Leśno, położone pośród kaszubskich pagórków, wciśnięte pomiędzy dwa jeziora. Piękna okolica zachęca do pieszych wycieczek. Wychylająca się ponad lasami wieża zabytkowego drewnianego kościoła dodaje magii temu wyjątkowemu miejscu. Potęgują ją owiane tajemnicą kamienne kurhany, poranna leśnieńska rosa zbierająca się na liściach czy piaszczysta, śródleśna droga pokryta koleinami. Zachęcam do poznania tej zabytkowej miejscowości. Jej specyfika pozwoli na odpoczynek z dala od zgiełku zatłoczonych miast i ciekawe spędzenie czasu.

Burmistrz Brus
Jerzy Fijas
Projekt i wykonanie R-net