Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 4 lipca 2020r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2019-10-01 • Ranking „Rzeczpospolitej”


Ranking Samorządów Rzeczpospolitej jest jednym z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych zestawień oceniających prowadzoną przez lokalne władze politykę rozwoju. W rankingu oceniane są wszystkie samorządy w Polsce. Zasady ustala niezależna kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka, byłego premiera RP. Gala finałowa tegorocznego jubileuszowego 15. Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej, odbyła się 30 września br. w Warszawie. Podczas wydarzenia obecny był Burmistrz Brus Witold Ossowski.

W rankingu sprawdzana jest skuteczność działań samorządów na rzecz stałego rozwoju, rozpatrywanego w kategorii: ekonomii, środowiska, polityki społecznej i jakości administrowania. Od 15 lat nad metodologią oceny miast i gmin czuwa niezależna kapituła. Od początku na jej czele stoi Jerzy Buzek, były premier, za którego rządów przeprowadzono reformę samorządową. Poza tym w skład kapituły wchodzą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, a także związków samorządowych i instytucji współpracujących z gazetą „Rzeczpospolita”. Kapituła co roku sprawdza dbałość gmin o rozwój i standard życia mieszkańców, a przy tym racjonalne gospodarowanie finansami. Pod uwagę brany jest szereg wskaźników pochodzących z ogólnodostępnych baz danych. Większość z nich pochodzi z publicznych źródeł informacji - takich jak dane ze sprawozdań budżetowych udostępnianych przez Ministerstwo Finansów lub danych zbieranych przez Główny Urząd Statystyczny.

Założeniem rankingu jest premiowanie stałych postępów w różnych dziedzinach, w związku z czym zwycięzcami zostają nie tyle najbogatsze samorządy, które mogą pozwolić sobie na duże wydatki, ile realizujące przemyślaną i zrównoważoną strategię rozwoju. Takie, które stawiają przed sobą określone cele, mają pomysł, jak je osiągnąć, i są konsekwentne w swoich działaniach, co widać po namacalnych dla mieszkańców efektach.

Samorządy wyróżniane są w trzech kategoriach: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Gmina Brusy została doceniona w rankingu „Rzeczpospolitej” już po raz siódmy. W 2009 r. uplasowaliśmy się na 32. miejscu w kategorii „najlepsza gmina miejska”. Po raz drugi w rankingu znaleźliśmy się w 2010 r. na 84. miejscu w Polsce i na 9. w województwie pomorskim w kategorii „gminy miejskie i miejsko – wiejskie”. W 2012 r. uplasowaliśmy się na 74. miejscu rankingu „gmin miejsko-wiejskich”. W roku 2013 poprawiliśmy uzyskany wynik zajmując 49. pozycję. W 2014 roku zajęliśmy 20. miejsce, a w edycji 2018 Gmina Brusy uplasowała się na 13. pozycji w kraju i 1. miejscu w województwie pomorskim, wśród 2412 gmin w Polsce, w tym 857 gmin miejsko-wiejskich startujących w rankingu. W tegorocznej edycji Gmina Brusy zajęła 76 miejsce w kraju.Na zdjęciu burmistrz Brus Witold Ossowski z samorządowcami z Ożarowa Mazowieckiego, burmistrzem Pawłem Kanclerzem, zastępcą burmistrza Elżbietą Jastrzębską-Jóźwiak oraz  skarbnikiem Małgorzatą Piotrowską. Nasza partnerska gmina Ożarów Mazowiecki zajęła w rankingu Rzeczpospolitej 10. miejsce w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich.

 

 

 

 

 

Inf. UM Brusy.
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!