Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 14 sierpnia 2020r.
Informacje ze szkół z terenu Miasta i Gminy Brusy Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2019-11-14 • bohaterOn

Uczniowie klas I - VIII naszej szkoły w październiku włączyli się do akcji BohaterON – włącz historię!  Jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku poprzez wysłanie im listów, podziękowań i kartek zrobionych własnoręcznie przez uczniów naszej szkoły. Projekt ma charakter edukacyjny, krzewi postawy patriotyczne oraz buduje wrażliwość społeczną. Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika, a ostatni Powstańcy odchodzą od nas na wieczną wartę. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – akcja ta pozwala uczniom naszej szkoły wyrazić to w symboliczny sposób. 

Akcja polegała na przeprowadzeniu lekcji z wykorzystaniem materiałów otrzymanych od organizatora. Uczniowie młodszych klas dowiedzieli się z czego Powstańcy budowali barykady, co powinno znaleźć się w apteczce sanitariuszy, dlaczego Powstańcy mieli pseudonim. Potrafili również odnaleźć drogę w labiryncie na mapie warszawskich ulic. Rozpoznawali i kolorowali jeden z symboli harcerzy Szarych Szeregów – lilijkę.

Uczniowie klas IV-VIII wskazywali cechy bohatera oraz osoby, które ich zdaniem na to miano zasługują,  pracowali również nad fragmentami tekstu o Powstaniu Warszawskim i udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące jego przebiegu. Następnie zapoznali się z komiksem przedstawiającym losy Miry  i dopisywali jego zakończenie. Jednym z zadań było odnalezienie rodzajów bombowców, które brały udział w nalotach w czasie Powstania Warszawskiego.

Uczniowie poznali także biogramy żyjących Powstańców i ich wspomnienia z obrony stolicy i walki z okupantem. Akcja zakończyła się wykonaniem kartek i  napisaniem życzeń do żyjących Powstańców Warszawskich, w których uczniowie wyrazili swój hołd bohaterom oraz podziękowali, że dzięki Nim mogą żyć, rozwijać się i rosnąć, uczyć się języka ojczystego i bawić się w wolnej Polsce. Zarówno pocztówki, jak i listy zostały wysłane na adres fundacji, która przekaże je Powstańcom.

 

Opracowanie: Szkoła Podstawowa im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Leśnie.
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!