Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 5 lipca 2020r.
Informacje ze szkół z terenu Miasta i Gminy Brusy Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2019-10-31 • BohaterON włącz historię – udział w kampanii uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Brusach

Powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego. Celem walk było wyzwolenie stolicy przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Bohaterskie walki trwały 63 dni. Niedostatki w zaopatrzeniu wymagały zdobywania broni i amunicji „na wrogu”. Stąd też nie mieli jednolitych mundurów – odznaczali się białoczerwonymi opaskami i orzełkami na czapkach. Warto zaznaczyć, że udział brali nie tylko dorośli, ale młodzież i dzieci. Wielu stanęło naprzeciw dobrze uzbrojonej armii niemieckiej, lotnictwu i artylerii. Dla wielu była to próba odwagi i woli walki.  W jej wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po upadku powstania Warszawa została doszczętnie zniszczona.

Mimo militarnej porażki, można powiedzieć, że było to pewnego rodzaju polityczne zwycięstwo.  Ukazało ono wielką determinację w dążeniu do niepodległości i ukazało wyraźną świadomość narodową Polaków.  Ich walka była przede wszystkim spełnieniem patriotycznego rozprawienia się  ze znienawidzonym okupantem. Frustracja, wszechobecna śmierć, cierpienie i rozpacz związana ze zbrodniczą działalnością III Rzeszy przelała czarę goryczy.

W celu upamiętnienia tamtych wydarzeń uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II przystąpiła do kampanii BohaterON. Miał on na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.

W ramach kampanii przeprowadzone zostały lekcje oraz pogadanki m.in. na kółkach zainteresowań, godzinach wychowawczych oraz w świetlicy. Uczniowie poznali losy powstania oraz osób biorących w nim udział. Na zajęciach uczniowie mieli okazję także obejrzeć film edukacyjny poświęcony powstańcom.  Aby okazać należyty szacunek i wdzięczność naszym bohaterom – uczniowie wykonali kartki w których podziękowali za ich nieugiętą walkę, odwagę i wolną Polskę.
 

Opracowanie: Szkoła Podstawowa nr 1 w Brusach.
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!