Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 11 sierpnia 2020r.
Informacje ze szkół z terenu Miasta i Gminy Brusy Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2019-11-14 • „Nie Spal się na starcie”

W dniach 21 – 28 października 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Brusach pedagog szkolny wspólnie z wychowawcami klas V – VIII i Fundacją Aflofarm, przeprowadził kampanię „Nie Spal się na Starcie” objętą honorowym patronatem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Warsztaty i zajęcia z uczniami w ramach kampanii promowały zdrowy styl życia, budowały świadomość wśród uczniów na temat szkodliwości palenia tytoniu, kształtowały postawy dbania o własne zdrowie i innych ludzi oraz miały na celu powstrzymanie młodych osób od sięgnięcia po pierwszego papierosa. Dyskusje podczas zajęć niosły przekaz, że nie warto zaczynać palić, bo palenie może negatywnie wpłynąć na  przyszłość uczniów. Uzależnienie zapoczątkowane w tak młodym wieku może mieć także bardzo groźne skutki w przyszłości. Przekazaliśmy młodzieży, iż papierosy są substancją uzależniającą a nałóg jest dla nich nieporównywalnie bardziej szkodliwy niż dla dorosłych. Uwrażliwiono uczniów, że papierosy nie tylko wpływają na zdolność koncentracji, ale także dewastują organizm młodego człowieka, co więcej, osobom, które wcześnie zaczynają palić, zdecydowanie trudniej jest później zerwać z nikotyną.

Według informacji podanych na stronie Ministerstwa Zdrowia, dzieci zaczynają eksperymentować z paleniem już w V i VI klasie podstawówki, a w wieku 13 lat już ponad połowa z nich przynajmniej raz spróbowała papierosa, co jest pierwszym krokiem do długotrwałego uzależnienia (źródło: WHO). Codziennie w Polsce papierosa po raz pierwszy próbuje 500 nieletnich chłopców i dziewcząt. W skali roku to 180 tys. młodocianych, którzy wypalają rocznie ok. 4 mld sztuk papierosów.  

Choć od wielu lat w Polsce zmniejsza się liczba uzależnionych od nikotyny, dane są wciąż alarmujące, dlatego wierzymy głęboko w potrzebę przeprowadzenia tej akcji i jesteśmy osobiście zaangażowani w walkę z paleniem, liczymy również na współpracę rodziców w tej kwestii.  W swoim najbliższym otoczeniu wśród rodziny i znajomych najlepiej widzimy do jakich zmian zdrowotnych i życiowych tragedii mogą prowadzić  uzależnienia.  Zachęcamy rodziców a nawet całe rodziny do obejrzenia filmu „Nie Spal się na Starcie” (znajdującego się na YouTube), a po obejrzeniu filmu do wspólnego przedyskutowania problemu.

Opracowanie: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Brusach.
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!