Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 27 stycznia 2020r.
Informacje ze szkół z terenu Miasta i Gminy Brusy Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2019-11-27 • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

,, Pozwól dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy.”

„ Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.”

                                                 Janusz Korczak

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Leśnie przyłączyli się do światowych obchodów  Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka wspólnie z UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich najbardziej potrzebujących rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka.

Uczniowie na godzinach wychowawczych przygotowali plakaty o prawach dzieci. Sale lekcyjne zostały udekorowane niebieskimi balonami, które symbolizują wolność  i bezpieczeństwo wszystkich dzieci na świecie. W tym dniu ubraliśmy się również na niebiesko ponieważ jest to kolor UNICEF organizacji humanitarnej i rozwojowej działającej na rzecz dzieci, która jest obecna w ponad 190 krajach.

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem p. Iwoną Burżacką  oraz uczennice z klasy VI b wspólnie z wychowawczynią p. Martyną Kinka przygotowały uroczysty apel. W montażu słowno – muzycznym zostały przedstawione prawa dziecka, które przysługują każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia. Uczennice przybliżyły również postać Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci. Który mówił o sobie: ,,Za syna wybrałem ideę służenia dziecku i jego sprawie.” Wiedział, że nie wystarczy słuchać – trzeba przede wszystkim usłyszeć potrzeby dziecka. Wszyscy uczniowie włączyli się w recytację wiersza Marcina Przewoźniaka ,,Krzyknij nie!!! ”.

Podjęta inicjatywa miała na celu uświadomienie dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, nie zaniedbując równocześnie swoich obowiązków.Opracowanie: Szkoła Podstawowa im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Leśnie.
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!