Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 10 lipca 2020r.
ZDROWIE Napisz do nas!
powrót

Profilaktyka nowotworowa w Gminie Brusy (w ramach konkursu ZDROWA GMINA)

Informujemy, że w maju 2012 roku Gmina Brusy przystąpiła do III edycji konkursu „Zdrowa Gmina” organizowanego przez Polską Unię Onkologii, celem którego jest zachęcenie  i ułatwienie mieszkańcom  naszej gminy uczestnictwa w bezpłatnych badaniach programu profilaktyki nowotworowej – rak piersi, rak szyjki macicy i rak jelita grubego. W związku z powyższym na terenie miasta i gminy Brusy prowadzona jest kampania społeczna na rzecz profilaktyki chorób nowotworowych.

PROFILAKTYKA NOWOTWOROWA – RAK PIERSI
Informujemy, że w trosce o zdrowie swoich mieszkanek Gmina Brusy zaplanowała na terenie Brus  kolejne stacjonowanie  MAMMOBUSU w dniach:
 - 9 września – podczas Zaborskich Dożynek Gminnych na stadionie miejskim w Brusach (ul. Armii Krajowej 1),
- 10 września – przy Urzędzie Miejskim w Brusach (ul. Na Zaborach 1).

Rejestrować na powyższe badania można się w Urzędzie Miejskim w Brusach u p. Agnieszki Drzewickiej pod nr tel. 52 396 93 25 - od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00 (do rejestracji prosimy przygotować nr PESEL oraz nr tel. kontaktowego).

Powyższa akcja jest kolejną tego typu, prowadzoną na terenie miasta i gminy Brusy przez Centrum Nowoczesnej Diagnostyki "Medica" z Łodzi z inicjatywy i  przy współpracy z Urzędem Miejskim w Brusach. Badania finansowane są ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.    

Dodatkowo informujemy, że przez cały czas trwają  zapisy na badania mammograficzne wykonywane w Szpitalu Specjalistycznym im. J.K. Łukowicza w Chojnicach – rejestracja pod nr tel. 52 395 65 50.

Przypominamy! Bezpłatne badanie mammograficzne przysługuje kobietom  w wieku od  50 do 69 lat (w roku 2012 roczniki od 1943 do 1962), które przez 2 ostatnie lata nie miały wykonywane refundowanego badania.
 

PROFILAKTYKA NOWOTWOROWA – RAK SZYJKI MACICY
Z bezpłatnych badań cytologicznych mogą skorzystać kobiety w wieku 25-59 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:
- nie miały wykonywanej cytologii w ciągu ostatnich 3 lat finansowanych przez NFZ,
- u kobiet obciążonych  czynnikami ryzyka badanie wykonuje się co 12 miesięcy.


Badania można wykonać:
-   w gabinecie ginekologiczno-położniczym w Brusach (ul. Dworcowa 24) prowadzonym przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Ars Medica” z Człuchowa – wykonujący badanie - lek. med. Abdullah Shah, rejestracja – tel. 52 33 41 685,
- w poradni ginekologicznej Szpitala Specjalistycznego im. J. K. Łukowicza w Chojnicach – przyjmujący: lek. Franciszek Długołęcki, lek. Justyna Janik-Mesjasz, lek. Rafał Lipiński, lek. Sylwester Peno; rejestracja – tel. 52 395 65 70 (571 lub 572). 

PROFILAKTYKA NOWOTWOROWA – RAK JELITA GRUBEGO
Z bezpłatnych badań kolonoskopowych  skorzystać mogą osoby:
- w wieku 50-65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego, bez objawów klinicznych sugerujących istnienie raka jelita grubego,
- w wieku 40-65 lat, które maja krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
- w wieku  25-65 lat, z rodziny HNPCC (rodzinnego raka jelita grubego nie związanego z polipowatością). W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny HNPCC w Poradni Genetycznej. Członkowie takiej rodziny powinni mieć powtarzane kolonoskopię co 2-3 lata – chyba, że badanie genetyczne wskaże, że u danej osoby nie ma mutacji genetycznych i że dana osoba może być zwolniona z wykonywania kontrolnych kolonoskopii.
Badania kolonoskopowe wykonywane jest w Pracowni Endoskopowej Szpitala Specjalistycznego im. J. K. Łukowicza w Chojnicach. Rejestracja osobista lub telefoniczna pod nr tel. 52 395 69 91.

Wszelkie informacje nt. kampanii oraz udziału w badaniach udzielane są w Urzędzie Miejskim
w Brusach, telefonicznie (52) 396 93 25 lub osobiście w biurze nr 22 – p. Agnieszka Drzewicka.


 
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!