NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O POLAKACH - OFIARACH LUDOBÓJSTWA DOKONANEGO PRZEZ OUN I UPA NA ZIEMIACH WSCHODNICH II RP
Opublikowano: sobota, 11.07.2026
11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto zostało ustanowione w 2025 roku, aby zachować pamięć o Ofiarach zbrodni dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów i oddać hołd wszystkim pomordowanym.
Data upamiętnia tzw. krwawą niedzielę z 11 lipca 1943 roku, która była kulminacją zbrodni dokonanych przez członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej oraz części terenów dzisiejszej Polski. Ofiarami byli zarówno osadnicy, jak i rdzenni mieszkańcy tych ziem – kobiety, mężczyźni i dzieci.
W latach 1939–1947 z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło ponad 120 tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej. Zbrodnie te są uznawane za ludobójstwo w świetle prawa międzynarodowego.