WSPÓLNE ĆWICZENIA JRG CHOJNICE Z JEDNOSTKAMI OSP Z GMINY BRUSY
Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Chojnicach oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Brus, Leśna i Lubni uczestniczyli dziś (23.06) w ćwiczeniach doskonalących prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych na terenie stacji paliw.
Miejscem realizacji scenariusza ćwiczeń była stacja paliw "Romgaz" w Brusach. Ćwiczenia oparte były na symulacji zdarzenia, w którym do stanowiska kierowania wpłynęła informacja o wypadku na terenie obiektu – samochód osobowy uderza w skrzynkę zaworową podziemnego zbiornika z gazem, co powoduje niekontrolowany wyciek substancji niebezpiecznej. Na miejsce kierowane są zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Chojnic oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Brus, Leśna i Lubni. Po przybyciu strażacy dokonują rozpoznania sytuacji, zabezpieczają teren działań oraz wyznaczają strefę zagrożenia. Równolegle prowadzone są działania ratownicze wobec ewentualnych poszkodowanych, w tym ich ewakuacja ze strefy niebezpiecznej i przekazanie zespołom medycznym. Ćwiczenia obejmowały również procedury związane z ograniczaniem skutków wycieku gazu oraz współdziałanie służb w warunkach dużego ryzyka, gdzie kluczowe znaczenie ma szybka ocena zagrożenia i sprawna koordynacja działań wielu jednostek.
Organizatorem ćwiczeń była Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza działająca przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chojnicach.






















