poniedziałek, 08 lipiec 2024 16:21

KASZUBI Z GMINY BRUSY NA ŚWIATOWYM ZJEŹDZIE W KOŚCIERZYNIE

XXV Światowy Zjazd Kaszubów za nami. W wydarzeniu wzięła udział spora grupa mieszkańców gminy Brusy. 

W zjeździe uczestniczył burmistrz Brus Witold Ossowski, grupa członków bruskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego na czele z prezesem Krzysztofem Czarnowskim, kaszubscy regionaliści z naszej gminy, m.in. Danuta Miszczyk, kierownik Teatru Obrzędu Ludowego Zaboracy, zawodnicy i sędziowie Kaszubskiej Ligi Buczki z gminy Brusy, wiele osób związanych z różnymi organizacjami i instytucjami, które w gminie Brusy z zaangażowaniem manifestują przynależność do Kaszub i dbają o rozwój kaszubszczyzny, w tym delegacja Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego, a także sympatycy kultury kaszubskiej, których wśród mieszkańców naszej gminy nie brakuje. 

Spora część osób zdecydowała się na przejazd pociągiem Transcassubia. Wśród dźwięków kaszubskiej muzyki i radosnych śpiewów dotarli do Kościerzyny, która była w tym roku miejscem organizacji zjazdu. 

Jednym z punktów imprezy było zainicjowane dwa lata temu w Brusach, podczas 23. edycji zjazdu, bicie rekordu w jednoczesnej grze na diabelskich skrzypcach przez jak największą liczbę osób. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Krzysztof Gradowski, instruktor Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach, który towarzyszył tegorocznemu biciu rekordu. Ubiegłorocznego rekordu 78 muzyków z Kartuz nie pobito. W Kościerzynie na diabelskim instrumencie zagrały 43 osoby. 

Ponadto Gminę Brusy reprezentowały dwie drużyny buczkarzy: Krëbane Brusë i Chùtczé Knôpë, które walczyły o Puchar Kaszub. Pierwsza z ekip zajęła w zjazdowym turnieju buczki czwarte, a drugi zespół piąte miejsce. Zawodnicy należą do prężenie działającej w Brusach Kaszubskiej Ligi Buczki, której partnerem jest Stowarzyszenie Pasjonatów Sportów Elektronicznych. 

W przyszłym roku Kaszubi zobaczą się w Szemudzie, gdzie odbędzie się XXVI Światowy Zjazd Kaszubów. 

RELACJA Z ODJAZDU TRANSCASSUBI Z BRUS>>>>> 

O DIABELSKICH SKRZYPCACH I BUCZCE W WEEKEND FM>>>>> ORAZ W RADIO KASZËBË - SKRZYPCE>>>>>, BUCZKA>>>>>

 

 

 

Fot. Jacek Słomion, Beata Cuppa, Bożena Ugowska, Stowarzyszenie Pasjonatów Sportów Elektronicznych, Gmina Brusy. 

Wyświetlony 1056 razy