Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 2 lipca 2020r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2019-09-30 • XV rocznica nadania patronatu bł. ks. Józefa Jankowskiego Miastu i Gminie Brusy - aktualizacja

Błogosławiony ks. Józef Jankowski patronuje Miastu i Gminie Brusy już od 15 lat! Uroczystości związane z obchodami tej rocznicy odbyły się w minioną niedzielę, 29 września.

Organizatorami wydarzenia była Gmina Brusy i Parafia Wszystkich Świętych w Brusach. Świętowanie jubileuszu rozpoczęła msza św. w bruskim kościele parafialnym, której przewodniczyli: ks. proboszcz Jan Flaczyński, ks. Prałat Zdzisław Wirwicki, ks. Andrzej Węsierski, ks. Tadeusz Rybiński oraz gościnnie ks. wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego Pallotynów w Ołtarzewie ks. Przemysław Podlejski. Mszę ubogacił śpiew Chóru Lutnia. Po mszy św. miało miejsce złożenie kwiatów i uczczenie pamięci Patrona przy kapliczce w Czyczkowach – miejscowości, z której pochodzi Błogosławiony. W ten punkt uroczystości szczególnie zaangażowała się Szkoła Podstawowa w Czyczkowach, która nosi imię bł. ks. Józefa Jankowskiego i przygotowała oprawę słowno-muzyczną na tę okoliczność.

Wyjątkowym wydarzeniem tego dnia był koncert muzycznych wspólnot Parafii Wszystkich Świętych w Brusach, na czele ze scholą parafialną prowadzoną przez Annę Stoltmann. Było to podsumowanie warsztatów muzycznych, które odbyły się dzień wcześniej, w sobotę 28 września pod dyrygenturą braci Bartłomieja i Tomasza Karwańskich. Koncert bawił i wzruszał obecną w bruskim kościele publiczność. Szczególnym utworem wykonanym podczas występu była pieśń skomponowana z myślą o Patronie Gminy Brusy i obchodzonym jubileuszu. Autorką tekstu utworu jest Anna Orlikowska – dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach, która wraz z ks. Andrzejem Węsierskim poprowadziła po koncercie piknik rodzinny przy Domu Nawiedzenia. Piknik był zwieńczeniem obchodów święta Patrona Miasta i Gminy Brusy. Dla uczestników pikniku przygotowano szereg atrakcji. Animacje i konkursy dla dzieci prowadziły Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego. Warsztaty malowania aniołów dla całych rodzin przygotowało Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach. OSP Brusy zapraszało do wspólnej zabawy podczas pokazów strażackich. Dużą atrakcją pikniku była fanciarnia, w której każdy kupiony los był losem wygranym. Wśród kilkuset nagród głównymi były dwa rowery górskie i gitara. Dochód z zakupionych losów zostanie przeznaczony na misje święte, bowiem miesiąc październik został ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Podczas pikniku nie zabrakło oczywiście ciepłego posiłku i słodkiego poczęstunku. W organizację festynu rodzinnego zaangażowały się praktycznie wszystkie wspólnoty parafialne: Domownicy Boga, Rycerze Kolumba, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Schola, Ad Dominum, Caritas, Grupa Modlitewna, Kręgi Biblijne, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Niedzielna uroczystość ku czci bł. ks. Józefa Jankowskiego odbyła się z udziałem władz państwowych: posłów Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego i Stanisława Lamczyka oraz senatora Jana Wyrowińskiego i lokalnych władz samorządowych, na czele z burmistrzem Brus Witoldem Ossowskim i przewodniczącym Rady Zbigniewem Łąckim oraz radnymi Rady Miejskiej w Brusach. W wydarzeniu uczestniczyli również goście z partnerskiej Gminy Ożarów Mazowiecki, której także patronuje bł. ks. Józef Jankowski: zastępca burmistrza Dariusz Skarżyński i przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Cichal. Nie zabrakło pocztów sztandarowych, sołtysów, delegacji miejscowych szkół, organizacji i instytucji, rodziny błogosławionego i mieszkańców gminy Brusy.

Uchwycone w obiektywie:

FOTOGALERIA 

 

Inf. i fot. UM Brusy.
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!