Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 3 sierpnia 2020r.
Informacje ze szkół z terenu Miasta i Gminy Brusy Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2019-11-14 • Dziady w Owidzu

Niecodzienny świat mitologii słowiańskiej intryguje coraz więcej współczesnych Polaków. Wierzenia ludowe, tajemniczość i fantastyka tkwiąca w folklorze stały się inspiracją do tworzenia różnorodnych dzieł. Z dorobku tradycji korzystał m.in. Adam Mickiewicz pisząc drugą część „Dziadów”.

W sobotę 26 października 2019 roku uczniowie klas: VI, VII i VIII wraz z opiekunami, paniami: A.Klonowską-Dorszyńską, S.Chełmowską-Malich oraz E.Mikołajczyk udali się do Grodziska Owidz na inscenizację słowiańskiego obrzędu dziadów.

Rekonstrukcja dawnych zwyczajów związanych z jesiennym świętem przodków objęła spektakl plenerowy w scenerii grodu i podgrodzia oraz historyczną biesiadę. O muzyczną oprawę święta zadbał zespół wykonujący tradycyjne pieśni ludowe. Inscenizacja była żywą lekcją etnologii i historii, nawiązującą bezpośrednio do źródeł historycznych i relacji etnograficznych opisujących wielowiekową tradycję jesiennego święta przodków. Magia tożsamości słowiańskiej opanowała nasze kaszubskie postrzeganie i rozumienie dotychczas przekazywanej nam wiedzy.

Miejsce, do którego przybyliśmy w sobotę jest bardzo atrakcyjne. Grodzisko Owidz to samorządowa instytucja kultury prowadzona przez gminę wiejską Starogard Gdański. Gród i otaczająca go infrastruktura zajmują powierzchnię ponad 6 hektarów. Dysponują m.in. amfiteatrem na 400 osób, placem zabaw oraz karczmą. Na terenie tej historycznej osady funkcjonuje także pierwsze i jedyne w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej.
 

Opracowanie: Szkoła Podstawowa im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Leśnie.
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!